Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes 2°C Jasno

Kdo vymyslel kancelářskou židli?

Kdo vymyslel kancelářskou židli?
Interiér Darwinovy pracovny v Down House, vpravo vědcova židle na kolečkách | zdroj: Profimedia

Charles Darwin je známý hlavně jako zakladatel evoluční biologie, ale málo se ví o tom, že vynalezl i jednu velmi praktickou věc, kterou řada z nás denně používá.

Darwin je bezesporu jedním z nejslavnějších přírodovědců všech dob. Proslavil se především svou evoluční teorií, ale udělal si jméno také jako geolog či zoolog. Téměř pět let byl na výzkumné plavbě s lodí HMS Beagle, s níž obeplul svět. Z cesty si přivezl spoustu vzorků, které pak podrobně zkoumal v Londýně a ve svém pozdějším sídle Down House.

Jistě si kdekdo dokáže představit, jak bylo otravné lítat po laboratoři od vzorku ke vzorku, věčně vstávat a zase si sedat. Nouze naučila Dalibora housti, jak známo, a nekonečné pobíhání a zdržování vnuklo Darwinovi skutečně skvělý nápad. Kolem roku 1840 už měl třicetiletý vědec courání plné zuby, a tak si přimontoval na židli čtyři malá kolečka. A kancelářská židle byla na světě.

Nový vynález samozřejmě doznal postupem času četných změn a k jeho popularizaci přispěla další slavná postava dějin: Otto von Bismarck během svého funkčního období nechal touto vymožeností vybavit parlament. Američan Thomas E. Warren pak kancelářské křeslo zdokonalil více či méně do podoby, jakou známe dnes, a představil jej v roce 1851 veřejnosti.

Pokud bychom si ovšem vypůjčili slovník velkého vědce, stál Charles Darwin se svým nápadem takříkajíc na začátku evoluční linie.

Zdroje:
Vlastní