Muž s umělým titanovým srdcem přežil 100 dní
17. 3. 2025 – 14:26 | Zpravodajství | Alex Vávra

Unikátní posun ve vědě, který dává naději lidem čekající na transplantaci srdce.
Australan žil 100 dní s umělým titanovým srdcem, zatímco čekal na transplantaci od dárce – nejdelší období, které kdy někdo s touto technologií přežil. Pacient, muž ve svých 40 letech, který si přál zůstat v anonymitě, dostal implantát při operaci v nemocnici St. Vincent’s v Sydney loni v listopadu.
V únoru se stal prvním člověkem na světě, který opustil nemocnici s tímto zařízením, jež ho udrželo při životě, dokud se začátkem tohoto měsíce neobjevil vhodný dárce srdce.
Podle prohlášení nemocnice St. Vincent’s, Monash University a společnosti BiVACOR – americko-australské firmy, která zařízení vyvinula – se muž, který trpěl těžkým srdečním selháním, „dobře zotavuje“.
Schopnost tohoto zařízení udržet pacienta při životě tak dlouho je vnímána jako významný krok k tomu, aby se umělé srdce mohlo stát dlouhodobou možností pro pacienty se srdečním selháním. Přístroj je stále v testovací fázi a dosud nebyl schválen pro běžné použití.
Test krevního oběhu umělého srdce BiVACOR s Danielem Timmsenem, PhD, zakladatelem a technickým ředitelem společnosti BiVACOR.
| zdroj:
Profimedia.cz
Zakladatel společnosti BiVACOR, australský bioinženýr Daniel Timms, který zařízení vynalezl po smrti svého otce na srdeční chorobu, uvedl, že bylo „vzrušující vidět, jak se desetiletí práce proměňují v realitu.“
„Celý tým BiVACOR je hluboce vděčný pacientovi a jeho rodině za to, že vložili svou důvěru do našeho celkového umělého srdce,“ uvedl ve svém prohlášení. „Jejich odvaha otevře cestu nespočtu dalších pacientů, kteří budou moci získat tuto život zachraňující technologii.“
Jak to funguje
Umělé srdce BiVACOR (TAH) má jedinou pohyblivou část – levitující rotor, který je držen na místě pomocí magnetů. Jak napovídá jeho název, je vyrobeno z titanu a neobsahuje žádné chlopně ani mechanická ložiska, která by mohla podléhat opotřebení.
Zařízení pumpuje krev do těla a plic a nahrazuje obě srdeční komory selhávajícího srdce.
Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou kardiovaskulární choroby hlavní příčinou úmrtí na světě, přičemž každý rok usmrtí přibližně 18 milionů lidí.
Dlouhodobým cílem je využít toto zařízení k záchraně více lidí, kteří marně čekají na vhodné dárce. Podle amerického ministerstva zdravotnictví podstoupilo v roce 2024 transplantaci srdce přibližně 3 500 lidí, zatímco na čekací listinu se stejný rok zařadilo kolem 4 400 pacientů.
Profesor Chris Hayward z Victor Chang Cardiac Research Institute uvedl, že srdce BiVACOR přináší „zcela novou éru v oblasti transplantací srdce.“
„Během příštího desetiletí se umělé srdce stane alternativou pro pacienty, kteří nemohou čekat na srdce dárce, nebo pokud jednoduše není dostupné,“ řekl Hayward, který dohlíží na zotavování australského pacienta a podílel se na přípravě zařízení pro klinické zkoušky.
Australská implantace byla první ze série zákroků plánovaných v rámci programu Artificial Heart Frontiers na Monash University. Tento program, s rozpočtem 50 milionů australských dolarů (31 milionů USD), se zaměřuje na vývoj a komercializaci tří zařízení určených k léčbě srdečního selhání.