Nejhorší zákon loňského roku? Podle českých firem daňové předpisy

- Aktuality autor: pal

Nejhorším zákonem roku 2014 jsou podle českých firem daňové předpisy. 424 firem to uvedlo v hlasování v anketě, kterou pořádala advokátní firma Ambruz & Dark Deloitte Legal. Podle firem spoustě daňových předpisů není možné rozumět a doposud nikdo nedokáže vysvětlit, jak je správně dodržovat. 

Ilustrační foto: České daňové předpisy jsou nejhorším zákonem, tvrdí firmy

Ilustrační foto: České daňové předpisy jsou nejhorším zákonem, tvrdí firmy,zdroj: ThinkStock

"K nespokojenosti s daňovými předpisy přispívá také jejich nejasný výklad, který se mnohdy upřesňuje i několik měsíců po zahájení jejich účinnosti. Daňoví poplatníci se přitom musí zákonem řídit hned od začátku, i když jim nikdo nedokáže vysvětlit, co je vlastně správně," uvedla Lucie Rytířová z daňového oddělení Deloitte ČR.

"Anketa rovněž potvrdila zjištění z nedávného průzkumu Deloitte zaměřeného na daňovou jistotu, ve kterém naprostá většina dotázaných firem uvedla, že by chtěla spouštění účinnosti daňových legislativních změn vždy k jednomu či dvěma konkrétním dnům v roce, například k 1. lednu nebo k 1. červenci," uvedl předseda organizačního výboru a nominační rady ankety Zákon roku Tomáš Babáček.

Naopak jako nejlepší legislativní počin loni zvítězila novela zákona o zaměstnanosti a živnostenském podnikání, která pro podnikatele zavedla měně administrativy a snížila minimální výši pokuty. Na druhém místě se umístila novela daňového řádu, která zavedla možnost prominutí penále a úroku z prodlení.

Tagy: Česko domácí česká ekonomika daně a finance

Zdroje: ČTK