Klaus podepsal daňový balíček. Od ledna se oficiálně zvýší daně

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

AKTUALIZOVÁNO. Prezident Václav Klaus dnes podepsal vládní daňový balíček, který Poslanecká sněmovna schválila ve středu. Obsahuje zejména zvýšení sazeb DPH o jeden procentní bod na 15 a 21 procent. Soubor šestnácti zákonů zavádí například také sedmiprocentní zdanění lidí s vyššími příjmy, omezuje výdajové paušály u živnostníků a ruší daňové slevy pro pracující důchodce. 

Václav Klaus

Václav Klaus,zdroj: Mediafax

Zvýšit by se měla daň z převodu nemovitosti a zrušit by se měly stropy odvodů na zdravotní pojištění. 

Klaus balíček nakonec podepsal, i když ho opakovaně kritizoval. Zvyšování daní v době, kdy se ekonomice nedaří, označil už v srpnu za ekonomickou sebevraždu. Vláda podle něj navíc kalkuluje špatně, když počítá s tím, že zvýšením daní vybere víc peněz. Za "zlý diktát na prezidenta" označil to, že mu vláda zákon, s nímž počítá ve státním rozpočtu, pošle několik dní před koncem roku. 

Vyjasnění situace kolem nových sazeb DPH přivítaly tuzemské podniky. Pro firmy konečné schválení znamená, že se nemusejí připravovat na několik možných scénářů a mohou sestavit nové ceníky nebo faktury svým odběratelům. Odpadnou jim také dodatečné náklady, které například mobilní operátoři odhadovali v desítkách milionů korun. 

Klaus podepsal vládní daňový balíček den poté, co premiér Petr Nečas (ODS) odvolal z funkce ministryně obrany Karolínu Peake (LIDEM). Bezprostředně před podpisem balíčku pověřil Nečase vedením obrany, ten vrátil do funkce prvního náměstka resortu Vlastimila Picka. Klaus se přitom stavěl proti tomu, aby Peake vedla obranu a kritizoval to, že po svém nástupu odvolala Picka z vedení ministerstva. 

Zvýšení nebude příjemné

Podle ústavy má prezident 15 dní na to, aby se rozhodl, zda zákon podepíše, nebo nepodepíše. Například církevní restituce, se kterými také nesouhlasil, Klaus nechal bez podpisu, čímž vyjádřil distanc od zákona, ale umožnil jeho přijetí, aniž by ho vracel do Sněmovny. 

Vládní koalice potřebovala k prosazení balíčku alespoň 101 hlasů, nakonec ho ve středu ve Sněmovně podpořilo 102 poslanců. Změny daní kritizovala opozice. Lídr ČSSD Bohuslav Sobotka poukazoval na nepříznivý dopad vzrůstu cen vlivem růstu DPH v obou sazbách o procentní bod. Podle Martina Diviše z Pricewaterhouse Coopers ČR schválené zvýšení DPH má z peněženky průměrné rodiny odsát zhruba tisícovku ročně.

Tagy: daně balíček příjmy

Zdroje: ČTK