Nehlasujte pro Kotena, vyzývá TOP 09. Nemá škraloup, protestuje Okamura

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 28. 11. 2017 16:37) - Aktuality autor: šar

Poslanec Radek Koten, kterého jeho SPD nominuje do čela bezpečnostního výboru, by měl podle TOP 09 požádat o prověrku nejvyššího stupně. Poslankyně TOP 09 Helena Langšádlová v úterý novinářům řekla, že její strana vyzvala ostatní zákonodárce, aby nehlasovali pro zvolení Kotena do čela výboru. Nominaci Kotena kritizují i zástupci dalších stran, nelíbí se jim, jak se před volbami vyjadřoval na sociálních sítích.

Šéf SPD Tomio Okamura se Kotena zastává

Šéf SPD Tomio Okamura se Kotena zastává,zdroj: Profimedia.cz

Podle místopředsedy SPD Radima Fialy jeho hnutí Kotenovi doporučí, aby o prověrku požádal, pokud se stane šéfem výboru. "Není to na základě toho, že nám to říká nějaká strana," uvedl. Dodal, že prověrka na stupeň přísně tajné by měla prokázat, že Koten nešíří dezinformace.

"Dlouhodobě šíří proputinovskou dezinformační kampaň, je bezpečnostním rizikem. Proto navrhujeme, aby sám požádal o prověrku do úrovně přísně tajné, protože s takovými informacemi se seznamují zástupci bezpečnostního výboru," uvedla Langšádlová. Poslanci mají za vymezených podmínek přístup k utajovaným materiálům projednávaným sněmovnou.

Langšádlová dodala, že při obsazování výborů její strana respektuje proporční zastoupení stran podle výsledků voleb. S nominací Kotena ale nesouhlasí.

Server Aktuálně.cz koncem října napsal, že Koten v minulosti sdílel například poplašnou zprávu o úniku záření z francouzské jaderné elektrárny, kterou vyvracel Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Na facebooku pak byl podle médií členem skupin podporujících referendum o vystoupení ČR z EU, skupiny označující islám za smrtelné zlo, či fanouškem stránky nazvané Chceme pryč z NATO a EU - Rusko je náš opravdový přítel. Tato prohlášení se podle některých poslanců neslučují s povahou funkce šéfa bezpečnostního výboru.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury, který Kotena prosazuje, je poslanec slušný člověk. "Není spojen s žádnými bezpečnostními skandály, problémy. Nemá žádné škraloupy. Chtěli jsme, aby to byl člověk vyvážený, dokázal najít konsenzus a neměl špatnou minulost," uvedl Okamura minulý týden.

Tagy: Česko TOP 09 domácí sněmovní výbory česká politika Poslanecká sněmovna ČR Svoboda a přímá demokracie SPD

Zdroje: ČTK