Nevážíme si ho, říkají zastupitelé a bojkotují návštěvu prezidenta

AKTUALITA - Aktuality autor: bic

Krajští zastupitelé za TOP 09, Žít Brno, Zelené či KDU-ČSL nepřivítají ve středu na úvod jeho třídenní návštěvy Jihomoravského kraje prezidenta republiky Miloše Zemana. Podle náměstka hejtmana Jana Vituly (TOP 09) by si Česká republika zasloužila lepší hlavu státu. Někteří zastupitelé na setkání se Zemanem nešli ani v květnu a zdůvodnili to prezidentovým chováním.

Miloš Zeman

Miloš Zeman,zdroj: Profimedia.cz

Jihomoravští koaliční zastupitelé za TOP 09 a Žít Brno, ale i opoziční Zelení nebo část lidovců nepřivítají ve středu prezidenta Miloše Zemana, který přijede do Jihomoravského kraje na třídenní návštěvu. TOP 09 s Žít Brno mají čtyři zastupitele. "Nepůjde asi nikdo. Tyto cesty vnímám jako součást předvolební kampaně. Jsem přesvědčený, že si Česká republika zaslouží lepšího prezidenta. Prezident by měl být člověk se silným proevropským smýšlením, ne se jezdit rekreovat na ruské konference," řekl Vitula.

Nepůjde ani bývalý hejtmanův náměstek a krajský předseda KDU-ČSL Roman Celý. "Setkání nepřinesla nic konkrétního a stala se pouhým společenským aktem, kde se vyhodnocuje účast a neúčast. Myslím, že prezident nejpalčivější problémy kraje zná. Osobně od něj ale žádné nové informace neočekávám," řekl Celý. Podle něj se omluvila většina z 11 zastupitelů, ale je to čistě z pracovních důvodů.

Nepůjde ani Jiří Hlavenka za Zelené, kteří mají tři zastupitele. "Nevidíme důvod. Není tam dostatečná úcta k hlavě státu," dodal Hlavenka. Chybět bude i polovina ze šesti zastupitelů ODS, doplnil zastupitel Jiří Crha (ODS).

Část zastupitelů nešla už na setkání v první půli roku. Tehdy to odůvodnili Zemanovým chováním v době vládní krize, nerespektováním ústavy, ale i kvůli prezidentovým vulgarismům v médiích nebo kauzy kolem Ferdinanda Peroutky.

Na dopoledním přivítání prezidenta nebudou ani poslanci, kteří budou ve Sněmovně například náměstkyně hejtmana Taťána Malá (ANO), která se však později zúčastní večeře s prezidentem. Na setkání půjdou komunisté, sociální demokraté, zástupci SPD a Starostů pro Jižní Moravu. "Hlava státu by se měla respektovat. Nepůjde pouze ten, kdo nemůže z pracovních důvodů," řekl hejtmanův náměstek Martin Maleček (SJM).

Zeman byl na jižní Moravě pětkrát, kraj to stálo přes dva miliony korun. Proto nyní kraj sníží náklady na návštěvu, ale přesnou částku zatím neví.

Minulý měsíc hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) odmítl hradit z rozpočtu kraje plné náklady prezidentské návštěvy. Zeman v reakci na to oznámil, že pojede do Olomouckého kraje. Už na jaře se liberecký hejtman Martin Půta (STAN) vyslovil pro to, aby Hrad návštěvy prezidenta spolufinancoval. Prezidentovy cesty po republice stojí kraje statisíce.

Tagy: Česko domácí český prezident česká politika jihomoravský kraj

Zdroje: ČTK