(Ne)málo známá láska prezidenta Masaryka
První československý prezident Tomáš Garrigue Masaryk měl rád svou ženu, literaturu, filozofii, písničku Ach synku, synku, švestkové knedlíky s mákem... a koně. Jeho vůbec neoblíbenějším byl Hektor, který dostal i neoficiální přízvisko "prezidentský kůň".
Hektor s Masarykem rozhodně nebyl od hříběte. Dostal se k němu až jako patnáctiletý. Roku 1920 byl zakoupen od policejního ředitelství za 12 tisíc korun, Masaryk se o něj na své útraty staral od roku 1922.
Prezident ho měl velmi rád a vyrážel s ním na projížďky v okolí lánského zámku. Tuto aktivitu Masarykovi ostatně doporučovali i lékaři.
Hektor byl prý spolehlivý, klidný světlý hnědouš s hvězdou, snadno ovladatelný. I proto si ho zřejmě prezident tak oblíbil.
Bohužel s přibývajícími roky začaly Hektora sužovat zdravotní problémy. Z počátku 30. let je dochována zdravotní dokumentace týkající se jeho léčby schvácených kopyt. V ní je i zmínka, že Hektor trpěl oboustrannou rozedmou plic a z toho plynoucí dušností.
Masaryk platil náklady na léčení. Od jara 1931 už však kůň nebyl schopen jízdy. V lednu 1933 pak Hektor onemocněl a pošel na následky nádoru tenkého střeva.
Po smrti Masarykova milovaného koně preparovali a měl být původně určený Památníku Osvobození na pražském Žižkově. Během okupace vycpanina skončila schovaná ve skladišti Pražského hradu, aby v roce 1947 doputovala do Ústavu T. G. Masaryka v Bubenči. Tam už zůstala, i když dnes se z celého koně zachovala už jen preparovaná hlava.
Netradiční jezdecká socha
V Lánech v současnosti stojí jezdecká socha Masaryka. Najdete ji před muzeem, které nese prezidentovo jméno. A je to socha trochu zvláštní a zřejmě na světě jediná svého druhu.
Kůň má totiž skloněnou hlavu a pase se, což není u jezdeckých soch běžné. Autor díla, sochař Petr Novák, před lety popsal, že zachycuje scénu, kdy si prezident chce něco promyslet a nechá vydechnout koně, který se cvalem zahřál.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |