NATO kvůli Ukrajině zvýší ochranu členských zemí

- Aktuality autor: Alina Holušová

Severoatlantická aliance zpřísní ochranu členských zemí kvůli událostem na Ukrajině, jak ve středu oznámil generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen. Slíbil víc zvednout do vzduchu víc letadel, intenzivnější hlídky v oblasti Pobaltí, v Baltském moři, ve východní části Středomoří a v dalších oblastech podle situace. 

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen během návštěvy Prahy

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen během návštěvy Prahy,zdroj: Isifa.com

"Přijali jsme vojenské kroky, o nichž si myslíme, že jsou v tomto stadiu nutné k zajištění efektivní kolektivní obrany," poznamenal Rasmussen.

Posílení obrany má podle něj demonstrovat sílu alianční solidarity. "Budeme mít více letadel ve vzduchu, více lodí na vodě a budeme více připraveni na zemi," prohlásil generální tajemník NATO po dnešním jednání aliančních diplomatů.

NATO posílí svou připravenost i výcvik a prověří a aktualizuje své obranné plány.Opatření dohodnutá ve středu začne aliance realizovat okamžitě.

Další kroky mají v případě potřeby následovat v příštích týdnech a měsících, uvedl Rasmussen. "NATO bude chránit každého spojence a bránit se proti všem hrozbám vůči naší základní bezpečnosti," zdůraznil.

Ochrana aliančních zemí je podle něj klíčovým úkolem NATO. Generální tajemník připomněl, že už dříve bylo rozhodnuto o posílení alianční operace při ochraně vzdušného prostoru tří pobaltských členů či o hlídkových letech strojů AWACS nad Polskem a Rumunskem.

Rasmussen zároveň zopakoval názor aliance, že jediným řešením ukrajinské krize je politický dialog. Rusko vyzval, aby přestalo destabilizovat Ukrajinu, stáhlo své vojáky od jejích hranic a jasně se distancovalo od podpory násilných činů "dobře vyzbrojených bojůvek proruských separatistů".

Tagy: Ukrajina obrana NATO Anders Fogh Rasmussen Severoatlantická aliance

Zdroje: ČTK