Východoukrajinský očistec: Putinovy lži, ruští výsadkáři a ukrajinští dezertéři

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 4. 2014 16:42) - Aktuality autor: Michal Polák

V ukrajinských městech Slavjansk a Kramatorsk se pohybují ruští výsadkáři z Moskvy, tvrdí ukrajinský vicepremiér Vitalij Jarema. Řada agenturních reportérů ale z místa hlásí případy dezerce v řadách Ukrajinců. Do Slavjansku vjelo několik obrněných vozů s ukrajinskými vojáky, kteří prý následně přeběhli k povstalcům. Kyjev ale trvá na tom, že armádní techniku zajali separatisté s pomocí ruských vojáků. 

Ozbrojenec ve východoukrajinském Slavjansku

Ozbrojenec ve východoukrajinském Slavjansku,zdroj: Isifa.com

"Identifikovali jsme ty muže ve Slavjansku a v Kramatorsku a jde o příslušníky ruské výsadkové jednotky Kupjanka-1, která pochází z Moskvy. Nyní operují na území Ukrajiny," uvedl Jarema k ruskému zapojení do konfliktu. "To, co říkají (prezident Vladimir) Putin a (ministr zahraničí Sergej) Lavrov, že tu nejsou žádní ruští vojáci, jsou všechno lži," dodal vicepremiér.

Ve východní části země v úterý začala ukrajinská vojenská operace, jež má za cíl zastavit proruské ozbrojence, kteří v některých městech obsadili radnice a policejní stanice. V úterý se ukrajinským vojákům podařilo dobýt zpátky letiště v Kramatorsku.

Reportéři z místa ohlásili, že do města Slavjansk ve středu dorazilo šest obrněných transportérů s ruskými vlajkami. Proruští separatisté na kontrolních stanovištích u vjezdů do města je prý bouřlivě vítali.

Hladoví dezertéři

Vojáci na sobě měli uniformy a v rukách automatické zbraně. Jak uvedla agentura AP, jeden z vojáků jejímu reportérovi řekl, že jeho jednotka byla součástí 25. brigády ukrajinských vzdušných sil a že přešla na stranu proruských separatistů.

Ukrajinské ministerstvo obrany ale zprávy o zběhnutí svých vojáků nepotvrdilo. "Kolonu v Kramatorsku zablokoval dav místních spolu s příslušníky diverzní a teroristické skupiny," uvedlo ministerstvo obrany v prohlášení.

"Následkem blokády se radikálové zmocnili vybavení." Ministerstvo také uvedlo, že obrněné transportéry jsou nyní ve Slavjansku, kde je střeží "lidé v uniformách, kteří nemají žádný vztah k ozbrojeným silám Ukrajiny".

O údajných dezertérech informují média i z dalších ukrajinských měst. V Kramatorsku prý posádky šesti tanků, které projížděly městem, dávaly najevo, že patřily k ukrajinské armádě.

"Týdny jsme neměli nic pořádného k jídlu, Kyjev na nás zapomněl. Už nám to stačilo," volal prý podle reportéra německého časopisu Der Spiegel jeden z vojáků. Jiný se zase svěřil agentuře Reuters, že přešli na proruskou stranu, protože "nedokážou střílet po vlastních lidech".

Situace je nejasná

Ukrajinská agentura Unian zveřejnila videozáznam z Kramatorsku, na kterém je zachycena stojící kolona vojenské obrněné techniky a davy přihlížejících. V jednom okamžiku lidé s jásotem a potleskem reagují na zvolání: "Armáda je s lidem".

Podle informací, které se objevily na komunitní síti Twitter, nicméně muži neměli na svých uniformách ukrajinské výložky a bylo tedy nejasné, co jsou vlastně zač. Je nicméně možné, že techniku plně obsadili jen proruští ozbrojenci.

Proruští ozbrojenci od víkendu obsazují vládní a policejní budovy v některých východoukrajinských městech. Na akcích se podílejí vyzbrojení muži v uniformách bez identifikačních znaků.

Připomínají tak neoznačené ruské vojáky, jejichž akce před několika týdny předcházely rychlé a Západem neuznané ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym.

Žádné důkazy nemáte, tvrdí Rusko

Moskva stále popírá, že by se vměšovala do ukrajinských záležitostí, a tvrdí, že Západ nepředložil jediný důkaz pro nařčení, že za vyhrocením situace na ruskojazyčném východě Ukrajiny stojí ruští agenti či vojáci.

Nynější ukrajinská operace na východě země, kterou ukrajinské oficiální zdroje označují za "protiteroristickou", by podle úřadujícího prezidenta Oleksandra Turčynova měla probíhat "po etapách, odpovědně a vyváženě".

Tagy: Rusko Ukrajina krize na Ukrajině Slavjansk

Zdroje: ČTK