Radnice v Doněcku je v rukou ozbrojenců. Oděsa vyhlásila nezávislost

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 16. 4. 2014 15:44) - Aktuality autor: Michal Polák

Skupina proruských ozbrojenců obsadila radnici ve východoukrajinském Doněcku. V Oděse zase aktivisté vyhlásili Oděskou lidovou republiku a vyzvali občany, aby se zapojili do zítřejšího protestu. Ozbrojení separatisté ovládají úřady a policejní stanice hned v několika městech na východě země. Ukrajinská vláda v úterý zahájila vojenskou operaci s cílem ozbrojence zastavit. 

Ozbrojenci v Doněcku

Ozbrojenci v Doněcku,zdroj: Profimedia.cz

Původně se objevily informace, že ozbrojenci v Doněcku nekladli žádné požadavky. Později ale mluvčí radnice Maxim Rovinskij sdělil, že požadují, aby se ve městě konalo referendum, které oblasti zajistí větší autonomii.

"Policie nijak nezasáhla. Popsal bych tu situaci jako bizarní. Požadují, aby ukrajinský parlament přijal zákon o místních referendech," dodal. Kolem budovy prý ozbrojenci začali budovat barikády, nicméně pouštějí zaměstnance radnice dovnitř i ven a souhlasili s tím, že nebudou narušovat jejich práci. 

V Doněcku byla podobně jako v jiných východoukrajinských městech situace v posledních dnech velmi napjatá. Proruští separatisté zde obsadili policejní stanici a již 5. dubna se zmocnili sídla místního gubernátora. O dva dny později vyhlásili vlastní Doněckou republiku a požádali o ruskou vojenskou pomoc.

Doněck následovala v úterý i Oděsa. Nezávislost tam vyhlásilo hnutí Antimajdan vystupující jako protiváha takzvaného Majdanu – protestů, které v Kyjevě v únoru vyvrcholily sesazením tehdejšího prezidenta Viktora Janukovyče.

"Zítra (ve středu) v 16:00 musí Oděsa povstat! Doslova!" uvedli aktivisté ve svém prohlášení. Obyvatelé by si podle nich měli uvědomit, že zemi zasáhla válka, která se přiblížila až k jejich domovům.

"Oděsa je demokratické multietnické tolerantní město, kde by o všem měli rozhodovat místní obyvatelé a nikoli agenti CIA, tajných služeb, FSB, gubernátoři a další politici," stojí ve výzvě.

V Oděse panuje již několik dní podobné napětí jako v některých východoukrajinských městech. Před pár dny například centrem města pod ruskými a sovětskými vlajkami prošel několikatisícový průvod, v jehož čele jeli na koních muži v historických uniformách Rudé armády a okolní dav skandoval "Referendum" a "Do Ruska".

Veškerá vyjednávání Kyjeva s východoukrajinskými radikály nepřinesla žádné výsledky. Vzbouřenci trvají na referendu o budoucím správním uspořádání, které chtějí uskutečnit 11. května, dva týdny před prezidentskými volbami na Ukrajině.

Tagy: Ukrajina Doněck krize na Ukrajině

Zdroje: ČTK