Dnes je úterý 13. května 2025., Svátek má Servác
Počasí dnes 15°C Polojasno

Kajínek je volný. Zeman po otálení omilostnil nejslavnějšího vězně Česka

23. 5. 2017 – 13:04 | Zpravodajství | šar

Kajínek je volný. Zeman po otálení omilostnil nejslavnějšího vězně Česka
Jiří Kajínek v úterý opustil věznici | zdroj: Profimedia

Prezident Miloš Zeman udělil milost Jiřímu Kajínkovi, který si odpykával doživotní trest za dvojnásobnou vraždu. Na tiskové konferenci to v úterý řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. Šestapadesátiletý Kajínek strávil ve vězení 23 let. Zeman v dubnu uvedl, že není zcela přesvědčen o Kajínkově vině. 

Součástí milosti je sedmiletá podmínka, při níž se Kajínek nesmí dopustit trestného činu. Podle Ovčáčka jde o nejdelší možnou podmínku, které české právo stanovuje. Na dodržování podmínky by měl dohlížet Krajský soud v Plzni.

Kajínek v úterý po propuštění novinářům řekl, že už dostal i nabídky práce a některé opravdu zajímavé. "Jako třeba, že bych mohl být účastníkem nějakých firem. Ale byl jsem ve vězení 23 let a všichni víte, že za pět let se doba změní. Takže já se nejdříve potřebuju rozhlídnout, nadechnout se, zvážit situaci, a podle toho se uvidí, co bude dál," poznamenal.

Uvedl, že chtěl původně vyjít z věznice nepozorovaně, aby mohl jít alespoň kousek do Jablonce pěšky. Nakonec se ale rozhodl projít branou a promluvit s novináři. "Bylo by to sprosté," řekl. Adresu svého budoucího bydliště neuvedl. "Není třeba, aby to každý věděl," dodal. O svůj život se, jak řekl, nebojí. "Radši ale umřu na svobodě, než abych živořil v tom vězení," dodal.

I když se čekání táhlo, byl trpělivý. Čekal 23 let. "Tím, jak Miloš Zeman řekl v Čáslavi na náměstí, že vážně uvažuje o milosti, tak tím pro mě začal zázrak," řekl po propuštění Kajínek. "I kdybych měl čekat další měsíc, tak pořád budu panu Zemanovi vděčný," dodal.

Kajínek byl odsouzen 23. června 1998. Doživotí dostal za to, že v roce 1993 zastřelil poblíž věznice Bory v Plzni podnikatele Štefana Jandu a jeho bodyguarda Juliána Pokoše, druhý osobní strážce střelbu přežil.

Do povědomí širší veřejnosti se dostal v roce 2000 útěkem z přísně střežené mírovské věznice. Kajínek vinu nikdy nepřiznal, policii obvinil z vykonstruovaného procesu a soudy z předpojatosti. Jeho žádost o obnovu procesu zamítl Vrchní soud i Ústavní soud. V roce 2010 měl premiéru film natočený na motivy jeho příběhu.

Milostí dal Zeman zatím sedm, žádná z nich se netýkala násilného trestného činu. Před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že nebude udělovat milosti s výjimkou striktně omezeného okruhu humanitárních případů. Řada politiků rozhodnutí hlavy státu kritizovala. Zeman ale svůj krok hájil s vysvětlením, že každé pravidlo má své výjimky. Stejnou obhajobu dnes použil i Ovčáček.

Premiér milost nepochválil 

K milosti se vyjádřil i premiér Bohuslav Sobotka. Šéfovi ČSSD  se nelíbí, že se i v důsledku milosti stává z Jiřího Kajínka celebrita. Sobotka to řekl novinářům na úterním sněmu Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). 

"Já nemám radost z toho, že i v důsledku té milosti se z pana Kajínka, který je úkladným vrahem, stává celebrita," řekl Sobotka. Dodal, že pokud je Kajínek nějakou postavou, pak je spíše postavou zápornou.

Rozhodnutí omilostnit na doživotí odsouzeného vězně kritizoval i předseda ČMKOS Josef Středula. Obává se toho, že to narušuje důvěru v soudní rozhodnutí. "Čím méně těchto typů kroků, tím lépe pro klid v České republice a důvěru v soudní systém," řekl Středula.

Předchozí článek

Komentář: Trumpův tanec s arabskými tyrany a sponzory teroristů

Následující článek

Chemické zbraně dvacet let od zákazu stále vraždí. Yperit či sarin se vyráběl i v Československu