Dnes je sobota 18. května 2024., Svátek má Nataša
Počasí dnes 20°C Polojasno

Na Grammy byli ocenění i čeští hudebníci. Zelenskyj vyzval diváky k pomoci Ukrajině

Na Grammy byli ocenění i čeští hudebníci. Zelenskyj vyzval diváky k pomoci Ukrajině
Ukrajinský prezident Zelenskyj vyzval diváky k pomoci Ukrajině, čelící útoku Ruska | zdroj: Profimedia

Český národní symfonický orchestr uspěl v kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv se skladbou To the Edge of Longing, kterou nahrál s americkým skladatelem Vincem Mendozou.

Písní roku byla dnes při předávání hudebních cen Grammy vyhlášena skladba Leave the Door Open skupiny Silk Sonic. Stejná skupina získala i ocenění za nahrávku roku. Prestižní cenu za „objev roku“ si odnesla zpěvačka Olivia Rodrigová. Hlavní cenu za album roku získal pětatřicetiletý zpěvák a pianista Jon Batiste, který album We Are koncipoval jako poctu svému rodnému městu New Orleans.

Skupina Silk Sonic vznikla jako „retro projekt“ okolo dua zpěváků Bruna Marse a Andersona Paaka. Mars během své dřívější hudební dráhy získal již 11 cen Grammy, připomněla agentura AFP a dodala, že ještě před galavečerem v Las Vegas skupina Silk Sonic získala dvě jiné ceny v kategorii rhythm and blues.

Cenou za nahrávku se dostal Mars do historické společnosti: jen Mars a Paul Simon jako dosud jediní si dokázali tuto cenu odnést domů třikrát, poznamenala agentura AP.

„Opravdu se snažíme ze všech sil zůstat pokorní, ale v hudebním průmyslu se tomu říká, že jsme (se všemi) zametli,“ žertoval Paak a dodal, že „pití je dnes večer na Silk Sonic“.

Pětatřicetiletý Američan mnoha talentů Jon Batiste šel do klání o Grammy s 11 nominacemi, čímž se tento dosud spíše méně známý umělec stal největším překvapením letošních nominací, když předstihl světové hvězdy, jako je Justin Bieber (osm nominací), Lady Gaga či Taylor Swiftová.

O cenu v hlavní kategorii - album roku - se Batiste utkal s Justinem Bieberem (Justice), Billie Eilish (Happier Than Ever), Dojou Cat (Planet Her), H.E.R. (Back Of My Mind), Kanye Westem (Donda), Tonym Bennettem a Lady Gaga, Olivií Rodrigovou (Sour), Taylor Swiftovou (Evermore) a rapperem Lil Nas X (Montero). Klání dopadlo triumfem pro stoupající hvězdu zatím skromného věhlasu, poznamenala AFP.

Cenu za „objev roku“ si odnesla devatenáctiletá zpěvačka Olivia Rodrigová, která se již dříve proslavila svými hereckými výkony. Teprve loni zazpívala velký hit „drivers licence“, který slavil úspěch jako u kritiky, tak komerčně. Její album Sour se stalo nejlepším popovým vokálním albem. „Toto je můj největší sen, který se stal skutečností,“ prohlásila.

Skladatel Vince Mendoza získal dvě nominace za dvě skladby z desky Freedom Over Everything, kterou nahrál společně s Českým národním symfonickým orchestrem. V kategorii nejlepší aranžmá, nástroje a zpěv nominaci proměnil, naopak jeho skladba Concerto for Orchestra: Finale v boji o nejlepší instrumentální skladbu neuspěla.

Ticho zničených měst

Během slavnostního předávání cen zaznělo prostřednictvím videa poselství od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, který vyzval diváky k pomoci Ukrajině, čelící útoku Ruska. Za největší protiklad k hudbě označil „ticho zničených měst a zabitých lidí“.

„Naplňte ticho vaší hudbou. Naplňte ho dnes, abyste vyprávěli náš příběh. Podporujte nás jakýmkoliv způsobem, jakým můžete. Jakkoli, ale nebuďte zticha,“ řekl před vystoupením Johna Legenda, který zazpíval píseň Free s ukrajinskými emigranty, včetně zpěvačky a herečky Miky Newtonové a básnířky Ljuby Jakimčukové.

Ceny Grammy byly poprvé vyhlášeny v Las Vegas. Ceremonie udílení cen americké hudební akademie byla přemístěna do nevadského města kasin a zábavy Las Vegas poté, co se nemohla uskutečnit v lednu v kalifornském Los Angeles kvůli rostoucímu počtu případů covidu-19.

Zdroje: