Dnes je pátek 9. prosince 2022., Svátek má Vratislav
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Grammy ovládly ženy, oceněná píseň roku volá po ukončení rasismu

Grammy ovládly ženy, oceněná píseň roku volá po ukončení rasismu
Cenu za nejlepší popové vokální album dostala britská zpěvačka Dua Lipa za desku Future Nostalgia | zdroj: AFP PHOTO / Kevin WINTER / The Recording Academy via Getty Images

Letošnímu udílení amerických hudebních cen Grammy dominovaly ženy, které zvítězily ve všech ostře sledovaných kategoriích.

Grammy za nahrávku roku získala stejně jako loni zpěvačka Billie Eilish, letos za minimalistickou skladbu Everything I Wanted. Stálice Taylor Swift se vítězstvím v kategorii album roku za desku Folklor stala první ženou, která toto ocenění získala již potřetí. R&B hvězda Beyoncé zase pokořila rekord v počtu získaných ocenění u žen. Cena za píseň roku připadla zpěvačce H.E.R se skladbou I Can't Breathe volající po ukončení rasové diskriminace.

Několikahodinovou slavnostní ceremonii v neděli večer místního času v Los Angeles odstartovala vystoupení zpěváků Harryho Stylese a Billie Eilish. Udílení, které bylo kvůli pandemii covidu-19 odloženo z původního lednového data, doprovázela přísná hygienická opatření. Hvězdy americké hudební scény musely dodržovat rozestupy a krýt si ústa a nos rouškami.

„Doufáme, že toto celé ukazuje, jaký by mohl být rok 2021, plný radosti, nových začátků a sdružování. Nikdy nezapomeneme na rok 2020, ale jsme plni naděje do budoucna,“ řekl průvodce slavnostním večerem, herec Trevor Noah.

Grammy patří mezi nejvýznamnější hudební ocenění na světě. O nominacích a udílení cen rozhoduje na 13 000 členů americké hudební akademie. Ocenění se uděluje zhruba v 80 kategoriích.

Teprve devatenáctiletá Billie Eilish, která s vítězstvím ve všech čtyřech hlavních kategoriích dominovala na  udílení cen minulý rok, si letos podruhé za sebou odnesla cenu za nejlepší nahrávku. Při převzetí však uvedla, že by ocenění příslušelo spíš Meghan Thee Stallion za nahrávku Savage.

Jedenatřicetiletá Taylor Swift, která díky vynucené pauze způsobené pandemií loni v létě nečekaně vydala osmé studiové album Folklore, se s třetím vítězstvím v kategorii alba roku vyrovnala takovým hudebním velikánům, jako je Stevie Wonder, Frank Sinatra či Paul Simon. Jediným čtyřnásobným vítězem v této kategorii je muž ze zákulisí hudební produkce Tom Coyne, který se podílel na skladbách řady hvězd včetně Swift či Beyoncé.

Pro třiadvacetiletou R&B zpěvačku H.E.R., pravým jménem Gabriellu Wilson, je letošní vítězství již třetí cenou Grammy. Slova v názvu skladby I Can't Breathe (Nemůžu dýchat) před svou smrtí opakoval americký černoch George Floyd, který zemřel loni v květnu, když mu několik minut na krku klečel policista. Jeho úmrtí vyvolalo silnou vlnu protestů proti policejnímu násilí a rasismu v USA a ve světě.

Čtyři různé ženy ovládly čtyři nejprestižnější kategorie Grammy. Kromě Swift, Eilish a H.E.R. se do elitní skupiny dostala Megan Thee Stallion, která si odnesla prestižní ocenění objev roku. „Byl to náročný rok, ale zvládli jsme to,“ připomněla Megan dopady koronaviru na veřejný život.

Beyoncé v noci na dnešek získala hned čtyři ceny, včetně té pro nejlepší R&B skladbu za píseň Black Parade oslavující černošskou kulturu, a dosáhla tak rekordního počtu 28 cen Grammy. Podílela se i na písni Savage, která jí a Megan Thee Stallion vysloužila vítězství v kategoriích nejlepšího rapového představení a nejlepší rapové písně. Kromě toho zpěvačka dostala cenu za nejlepší hudební video za videoklip k písni Brown Skin Girl.

Beyoncé tak překonala dosavadní držitelku rekordu v počtu posbíraných cen Grammy, bluegrassovou zpěvačku Alison Krauss. V počtu získaných pozlacených gramofonů se dotáhla na hudebníka a producenta Quincyho Jonese a na dohled má absolutního rekordmana, jímž je s 31 cenami Grammy dirigent George Solti. Beyoncé přitom šla do 63. ročníku udělování cen Grammy s devíti nominacemi, přestože v minulém roce nevydala žádné album.

Radostný večer si přitom užila celá rodina 39leté americké zpěvačky. Její manžel, raper Jay-Z, získal už 23. Grammy za autorství songu Savage a devítiletá dcera veleúspěšné dvojice Blue Ivy Carter vyhrála cenu za nejlepší hudební video společně s maminkou.

Cenu za nejlepší hudební výkon v duetu nebo ve skupině získaly další dvě slavné zpěvačky Lady Gaga a Ariana Grande za singl Rain on Me, a porazily tak jihokorejskou chlapeckou skupinu BTS, která do show vstoupila na dálku písní Dynamite. Cenu za nejlepší popové vokální album dostala britská zpěvačka Dua Lipa za desku Future Nostalgia.

Už před samotným začátkem ceremonie bylo ohlášeno několik vítězů ve vedlejších kategoriích. Grammy si mimo jiné odnesl zpěvák Kanye West s deskou Jesus Is King v kategorii pro nejlepší křesťanské album.

Zdroje: