Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem

Sedm důkazů, které Andreje Babiše spojují s Čapím hnízdem
Příliš velký rozruch kolem Čapího hnízda Babiše jistě netěší | zdroj: Profimedia

Vládní opozice požádala kvůli kauze Čapí hnízdo Andreje Babiše o svolání mimořádné schůze Poslanecké sněmovny, která se uskuteční 23. března. Místopředseda vlády a ministr financí Babiš čelí podezření, že účelově vyčlenil firmu ze svého holdingu, aby dosáhla na evropské dotace. Předseda ANO se spojení s luxusním areálem v době čerpání 50 milionové dotace zarputile brání. HlídacíPes.org přináší nové informace o spojení Andreje Babiše s farmou v době čerpání dotací.

Kolem Andreje Babiše se pomalu stahuje pomyslná smyčka. Pokud místopředseda vlády do středy obstojně nevysvětlí podezřelé okolnosti čerpání dotací na farmu Čapí hnízdo, získá opozice pro svolání mimořádné schůze silného spojence v ČSSD. Ta avizovala, že případně mimořádné jednání Poslanecké sněmovny podpoří.

"Pan ministr Babiš se do ní (kauzy Čapí hnízdo – pozn. red.) zaplétá, evidentně nemluví pravdu v řadě případů. Přitom on je členem vlády, který garantuje transparentnost a poctivost při čerpání strukturálních fondů," konstatoval na konci minulého týdne předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Rozlehlou luxusní farmu ve Středních Čechách, kterou se jakožto “fantastickým projektem” Andrej Babiš ještě nedávno chlubil, si dnes ministr financí snaží držet co nejdál od těla. Důvod je zřejmý – policie a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) vyšetřují okolnosti přidělení 50 milionové dotace z evropských fondů.

Skutečností, které místopředsedu vlády Andreje Babiše spojují s farmou v době čerpání dotace, je ale podle zjištění HlídacíPes.org více než dost.

Babišovy vazby

"…já osobně jsem nikdy nebyl akcionářem ani vlastníkem Čapího hnízda. Stejně tak v době podání žádosti na evropskou dotaci v roce 2008 nebyla žádná firma Agrofertu akcionářem nebo majitelem farmy Čapí hnízdo," snaží se Andrej Babiš odstřihnout od eskalujícího problému na svém facebookovém profilu.

Jenže navzdory Babišově tvrzení, existuje řada skutečností, které jej ať už přímo přes příbuzné, nebo přes jeho firmy s farmou propojují.

Jednou z nich je fakt, že pozemky s budovami rozlehlé farmy, včetně ikonické jízdárny v podobě čapího hnízda patří firmě IMOBA, a.s., kterou skrze další společnost vlastní přímo Andrej Babiš. Jak vyplývá z dokumentů, které má redakce k dispozici, Babišova firma vlastní pozemky s budovami farmy od roku 2006, tedy od doby před udělením dotace. Desítky milionů evropských peněz tak putovaly do rekonstrukce Babišem vlastněných budov, ačkoliv nyní tvrdí, že s farmou neměl nic společného.

Důležitý je také zdánlivý detail, který ale jednoznačně ukazuje, kdo za farmou od počátku stál. Podle zjištění HlídacíPes.org je totiž webová doména capihnizdo.cz, na které se farma financovaná z dotací prezentuje, registrována od roku 2007 (tedy před udělením dotace) dodnes na Babišův Agrofert Holding.

CH-tabulka-FINAL2 Farma Čapí hnízdo | zdroj: Hlídací Pes

Zároveň existuje řada dalších důležitých faktů, které farmu s Babišem spojují. Například ve statutárních orgánech farmy působila v době čerpání dotace Babišova dcera Adriana Bobeková, bratr Babišovy partnerky Moniky Martin Herodes a její přítelkyně Iveta Husáková.

Všechny dohledatelné právní úkony spojené s farmou včetně jejího vzniku a následného převedení pod Babišova křídla byly podle zjištění HlídacíPes.org učiněny u stejného notáře Svatopluka Procházky, u které například Babiš zakládal svoji Nadaci Agrofert. A v neposlední řadě hospodaření farmy opakovaně auditovala stejná auditorská společnost A&CE auditoři Praha, která auditovala řadu firem Babišova holdingu.

Agrofert také farmě ručil za 350 milionový úvěr. V roce 2009 pak podle informací HlídacíPes.org půjčila další firma z Babišova impéria – Agrotec farmě Čapí hnízdo auto Kia Sorento.

Skrytý majitel

Navzdory všem výše uvedeným skutečnostem se ale Andrej Babiš zarputile od farmy v době čerpání dotace distancuje (jeho poslední prohlášení z neděle si můžete přečíst na konci článku).

Místopředsedovi vlády Babišovi to umožňuje institut anonymních akcií, který přitom sám ostře kritizoval. Akcie na majitele už v současné době nelze používat, protože znemožňovaly dohledat skutečné vlastníky firem – a právě na tom nyní ministr Babiš staví. Farma totiž právě takových akcií využívala.

Vlastníkem farmy tak mohl být formálně kdokoliv, kdo v danou chvíli akcie držel v ruce. Stačilo je před klíčovým jednáním s úřady předat komukoliv jinému, tím zakrýt vlastnictví farmy, a poté si je zase vyzvednout zpět a uložit do trezoru. Že to byl právě Babišův trezor, kde akcie farmy ležely ale zjistit nelze.

Nicméně zmíněné akcie přinesli na valnou hromadu dle jediné dohledatelné listiny lidé, kteří figurují ve firmách Babišova holdingu.

Jisté také je, že Andrej Babiš za firmou stál předtím, než k převodu akcií na anonymní formu došlo, a také stojí za ní stojí nyní.

Pokud by vyšetřovatelé prokázali, že Babiš nechal účelově vyčlenit společnost Farma Čapí hnízdo z jeho obřího impéria Agrofert, které by nemělo šanci na dotaci pro malé a střední podniky dosáhnout, mohlo by to mít pro něj fatální politické a možná i trestně právní důsledky.

CP-FINAL Pavučina kolem Čapího hnízda | zdroj: Hlídací Pes

Komu a od koho?

Současně vyvstává ještě další klíčová otázka: pokud Andrej Babiš tvrdí, že nebyl vlastníkem farmy v době čerpání dotace, ovšem předtím firma patřila do jeho portfolia, pak by měl předložit dokument, komu a za jakých podmínek tedy firmu prodal. Podle dostupných informací k žádnému prodeji nedošlo – firma vznikla pouze přejmenováním společnosti patřícím do Babišova holdingu.

Stejná otázka vyvstává i na konci příběhu – pokud ministr Babiš tvrdí, že mu firma nepatřila, měl by předložit dokumenty, ze kterých bude zřejmé, od koho tedy v roce 2014 následně získal farmu zpět, a za jakých podmínek.

HlídacíPes.org vyzval Babiše k předložení těchto dokladů, ministr ovšem na položené dotazy nereagoval. Na otázku, komu farma tedy patřila, když ne jemu, odmítl odpovědět také v nedělním pořadu Partie na TV Prima. "Nechci se k tomu vyjadřovat. Tam probíhá nějaké vyšetřování. Faktem je, že tam přišel investor, který si nepřál být jmenován," řekl Babiš s tím, že ale ví, kdo to byl.

Geneze hnízda

Farma Čapí hnízdo vznikla pouhou změnou právní formy společnosti ZZN AGRO Pelhřimov, která až do té doby patřila do Babišova holdingu. Klíčový převod nastal na podzim 2007, kdy se z původně "s.r.o." stala akciová společnost s 20 anonymními akciemi v celkové hodnotě 2 milionů korun. Ty v té době ale ještě stále všechny vlastnila firma ZZN Pelhřimov, patřící do Babišova holdingu.

Poté vlastnictví mizí za anonymní akcie. Do Babišovy náruče se farma vrací v roce 2013, kdy se stává součástí konsolidačního celku Agrofertu, a o rok později se Farma Čapí hnízdo fúzí slučuje se společností IMOBA, která přes další firmu SynBiol patří přímo Andreji Babišovi.

Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky

Prohlášení Andreje Babiše k Farmě Čapí hnízdo

Moc dobře nerozumím tomu, proč ODS a TOP 09 chtějí svolat mimořádnou schůzi Poslanecké sněmovny kvůli vytvořené účelové kauze Čapí hnízdo ohledně dotace poskytnuté před 8 lety, a proč mi ČSSD dává ultimátum, abych vysvětlil věci, které jsou účelově vytrhávány z kontextu a zveřejňovány tak, aby mě úmyslně poškodily. Tato osm let stará dotace je teď přeci znovu vyšetřována na základě anonymních udání pravděpodobně mého bývalého kolegy z MF, jak v České republice, tak i v Bruselu, který se mstí a zneužívá své bruselské kontakty a kontakty na auditní orgán Ministerstva financí ČR. Proč nechtějí vyčkat na konečné rozhodnutí, než se celá kauza vyšetří? Možná proto, že už se několikrát ukázalo, že jsem nic neudělal, a naopak vychází najevo, že oproti starým pořádkům dělám - a teď i v české vládě a na MF - věci s péčí řádného hospodáře a naší koaliční vládě se daří.

Hnutí ANO na rozdíl od TOP 09, ODS nemá dlouhou historii, a nemá proto ani kostlivce ve skříni. Proto se nám a mně osobně snaží tyto strany takové kostlivce vyrobit celou dobu, kdy jsem v politice. Nejdřív se tím kostlivcem mělo stát mé údajné agentství v StB, kde mě soud osvobodil, později přišly lži o dotacích na biopaliva a dotacích všeobecně, kterých údajně dostává moje firma víc, než odvádí. Přitom moje firmy za posledních deset let odvedly do českých rozpočtů 22,9 miliard Kč a obdržely desetkrát méně. Další lží je konflikt zájmů Agrofertu, který měl údajně zbohatnout na obchodech se státem, přitom jeho obrat se státem je jen 1.7 pct celkových tržeb. Každý věděl při mém vstupu do české politiky, že Agrofert vlastním. Nechtěl jsem ho převést jinam a dělat z lidí hlupáky. Dále následovaly pohádky o tom, že Agrofert má nějaké mimořádně vysoké dotace. Přitom dostává úplně stejné na hektar nebo na zemědělské zvíře jako každý český zemědělec nebo každá česká firma, která o dotaci žádá. Nyní přichází obrovská kampaň s tvrzením o dotačním podvodu u Farmy Čapí hnízdo. Osm let starý případ žádosti o čerpání evropských peněz byl kontrolován snad nejvíc ze všech českých projektů čerpání peněz z EU od vstupu do EU.

Pro pořádek ale zopakuji několik faktů, které jsem si nechal dohledat po rozpoutání kampaně bývalou šéfredaktorkou MF DNES proti mé osobě. Farma Čapí hnízdo získala dotaci v roce 2008. Mimochodem v té době byl hejtmanem Středočeského kraje Petr Bendl z ODS.

Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla, jak už jsem zmínil, několikrát kontrolována:

28.7.2008 ROP střední Čechy - kontrola na místě - bez připomínek

28.7.2010 ROP střední Čechy - kontrola na místě - bez připomínek

27.3.2012 Audit ROP na střední Čechy došel k závěru bez zjištění.

9.2.2011 proběhl audit ROP střední Čechy, při kterém bylo zjištěno porušení podmínek v proplacení nezpůsobilého výdaje, což spočívalo v tom, že do žádosti o platbu byla zahrnuta i platba, která ještě nebyla ze strany příjemce proplacena. Bylo to méně závažné porušení rozpočtové kázně, a proto bylo na základě žádosti o prominutí upuštěno od původního návrhu na odvod ve výši 3 718 753 Kč a farma zaplatila jen 37 188 Kč. Rozhodnutí o prominutí odvodu dotace podepsal 10. 2. 2012 hejtman za ČSSD.

Tuto skutečnost potvrdil i třetí mimořádný audit realizovaný KPMG na základě objednávky ministerstva financí za Miroslava Kalouska v dubnu 2013. Jelikož to bylo v době, kdy to nepatřilo do mé skupiny, neměl jsem samozřejmě informace, co se tam dělo. A proto jsem řekl Novinkám, že se mě to netýká a nemám s tím nic společného, což je pravda.

Upozorňuji, že v žádném auditu ani kontrole se nikdy nemluvilo o tom, že by dotace byla čerpána v rozporu s podmínkami EU. Proto jsem také ve všech svých vyjádřeních k auditům reagoval tak, že vrácení dotace nikdy nehrozilo a byla poskytnuta podle platných pravidel. Navíc žadatelem o dotaci pro farmu jsem já ani moje firmy nikdy nebyli. Mně, jako fyzické osobě, farma nikdy nepatřila a v čase podání žádosti o dotaci v roce 2008 nepatřila ani žádné z firem Agrofertu. Důkazem toho je, že farma není uvedena v konsolidované účetní uzávěrce skupiny Agrofert za léta 2008 až 2012 auditované renomovaným auditorem PriceWaterhouseCoopers. Skupina Agrofert převzala ztrátovou a předluženou farmu až v listopadu 2013.

Veřejnost je několik měsíců úmyslně matena informacemi, které moje bývalá zaměstnankyně novinářka zveřejňuje zcela účelově - tedy ve snaze mě co nejvíce poškodit. Neustále je mi předhazováno, že jsem multimiliardář. Doufám tedy, že alespoň lidé chápou, že bych si kvůli padesátimilionové dotaci reputaci a dobré jméno v byznysu nezničil. Nebo mám opravdu rezignovat a nechat českou politiku napospas starým pořádkům?

Ještě příklad: Že jde o štvanici organizovanou proti mně některými nepřátelskými médii, dokazuje i další moje zkušenost. V pondělí 7. 3. ve 13.46 hod. mi např. Bakalova média napsala: Dobrý den, dle našich informací zasahuje policie v Čapím hnízdě. Je to pravda? Co na to říkáte? Jak budete postupovat? Vnímáte to jako politickou objednávku? Děkuji, Stuchlíková, Hospodářské noviny. Žádná policie přitom na farmě nezasahovala, což jsem si ověřil telefonátem kolegům. V případě, že bych odpověděl, že o tom nic nevím, tak by tato informace byla zveřejněna a i když by se následně ukázalo, že je nepravdivá, lidi by si stejně mysleli, že tam policie byla.

Dotace na projekt farmy Čapí hnízdo byla udělena v roce 2008 z ROP střední Čechy za hejtmana Petra Bendla z ODS. Toho samého Petra Bendla, který jako poslanec za ODS nyní kvůli Čapímu hnízdu interpeluje ministryni pro místní rozvoj a ODS volá po svolání mimořádné schůze PS. Stejně tak volá po schůzi pan Kalousek, jehož Ministerstvo financí provedlo v roce 2013 mimořádný audit. A nyní, potom, co Čapí hnízdo patří 2.5 roku do mé skupiny firem, volají zástupci ODS i TOP 09 po vyšetření dotace, kterou sami udělili a kontrolovali. Agrofert pouze převzal předlužený projekt této farmy. A kdybychom ho nekoupili, byl by možná zkrachoval. A pak by Česká republika musela těch 50 miliónů Kč zřejmě vracet EU z kapes daňových poplatníků.

Skupina Agrofert byla strategickým partnerem farmy a podepsala dohodu o budoucí spolupráci v únoru 2008. Dále pronajala farmě pozemky a dále poskytla ručení na úvěr na financování projektu ve výši 350 milionů Kč, na které podepsala smlouvu v červnu 2008.

Čapí hnízdo také není žádné moje luxusní sídlo, jak se někteří novináři snaží namluvit veřejnosti. Mně jako fyzické osobě nikdy nepatřilo a nepatří. Od roku 2013 je farma součástí skupiny Agrofert tvořící více než 200 firem. Celý areál je veřejně přístupný a ekocentrum, restauraci nebo hotel může kdokoliv navštívit. Do Čapího hnízda bylo doposud investováno 800 milionů Kč a výsledkem je místo, které ročně navštěvují tisíce lidí, děti rády chodí po jeho naučných stezkách a jezdí tam na letní tábory, které jsou vždy vyprodány a je o ně obrovský zájem.

Nemám zapotřebí obohacovat se z dotací EU nebo na úkor státu. Na výzvu novinářky Zuzany Kubátové z deníku MF Dnes, abych vrátil dotaci 50 miliónů korun do EU, kterou obdrželo Čapí hnízdo, odpovídám, že já osobně ani Agrofert jsme žádnou dotaci nedostali a nemáme co vracet, dotace byla udělena podle pravidel a není pro to nejmenší důvod. Ale přesto, abych jí vyhověl a nevznikl dojem, že potřebuji převzetím farmy vydělat 50 milionů Kč, byl navýšen rozpočet Nadace Agrofertu z 56 miliónů korun na 106 miliónů. Tyto peníze půjdou především na podporu matek samoživitelek.

Tato kauza, která je 8 let stará a nemá s mým působením v české politice nic společného, je vedena proti mé osobě účelově. Cílem je poškodit mě, abych skončil v české politice. Probíhá vyšetřování v přímém přenosu. Nechme pracovat k tomu příslušné orgány. Jestliže tyto zjistí moje pochybení, což důrazně vylučuji, pak se teprve bavme o mé politické odpovědnosti. Ubezpečuji veřejnost, že těmto orgánům poskytnu veškerou součinnost.

Andrej Babiš

Zdroje: