Muž zabil v Belgii dvě policistky a mladíka. Měl propustku z vězení

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Muž, který měl jednodenní propustku z vězení, zavraždil v centru belgického Lutychu dvě policistky. Sebral jim zbraň, kterou následně zabil dvaadvacetiletého mladíka. Poté se pokusil v nedaleké škole vzít jednu ženu jako rukojmí, policie ho ale po přestřelce zastřelila. Údajně se jednalo o islámského extremistu.

V centru Lutychu zemřeli nakonec čtyři lidé

V centru Lutychu zemřeli nakonec čtyři lidé,zdroj: Profimedia

Vyšetřovatelé nyní dodatečně zjišťují, zda 36letý pachatel, odsouzený za drobnou kriminalitu, konvertoval k islámu a radikalizoval se při pobytu ve vězení. Úřad netají obavy, aby se podobný jev nerozšiřoval. Poměr muslimů mezi odsouzenci za pouliční kriminalitu je v zemi poměrně vysoký.

Podle prokuratury muž ozbrojený nožem zezadu napadl dvě policistky, které pak zastřelil jejich vlastní zbraní. Přitom zabil i dvaadvacetiletého muže v nedalekém autě. "Případ se vyšetřuje jako teroristický čin, převzala ho federální prokuratura," uvedl její zástupce na tiskové konferenci.

Podle belgických médií útočil Belgičan, který byl ve výkonu trestu mimo jiné za obchod s drogami. Podle sdělovacích prostředků nebyl dosud vyšetřován kvůli podezření z podpory radikálního islámu.

List La Libre Belgique také uvedl, že útočník před činem křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký), což ale úřady zatím nepotvrdily.

Další útok v Lutychu po 7 letech

Tragická událost se stala podle belgické televize RTL kolem 10:30 SELČ. Po napadení policistek se útočník schoval v blízké střední škole, kde vzal jako rukojmí uklízečku. Školáci byli před zásahem policejního komanda evakuováni do bezpečí. Krátce po jedenácté hodině policie informovala, že útočník byl zneškodněn.

Guvernér provincie Lutych později na twitteru uvedl, že rukojmí i studenti jsou v pořádku. Nikdo z nich podle něj nebyl zraněn.

Belgické krizové centrum agentuře AP sdělilo, že situace v Lutychu je zcela pod kontrolou a že není důvod zvyšovat stupeň ohrožení terorismem. Belgický premiér Charles Michel kondoloval příbuzným obětí.

Belgické město Lutych, které má zhruba 200 tisíc obyvatel, zažilo podobný útok střelce v roce 2011. Tehdy útočník střílel a házel granáty na lidi na ulici, kde čtyři lidi zabil a stovku další zranil. Pak spáchal sebevraždu.

Tagy: Belgie zahraničí islámští radikálové terorismus a násilí Lutych

Zdroje: ČTK