Student střílel na střední škole v Texasu. Zabil nejméně osm lidí

AKTUALIZOVÁNO AKTUALITA (aktualizováno: 18. 5. 2018 20:00) - Aktuality autor: von

Do jedné ze tříd na střední škole v texaském městě Santa Fe vnikl střelec, údajně student, a zabil nejméně osm lidí. Podle některých informací má na svědomí deset obětí. Policie pachatele již zadržela. V budově školy a v okolí byly nalezeny i výbušniny.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia

Většina mrtvých jsou podle televize ABC studenti. Nejméně devět lidí útočník, údajně sedmnáctiletý, postřelil. Nepotvrzené zprávy se kromě střelby zmiňovaly i o explozích trubkových náloží, které údajně střelec vhodil do dvou tříd.

Zpravodaj ABC z místa uvedl, že policisté prohledali pachatelův dům v nedaleké obci Alvin, uvnitř údajně mohly být další výbušniny. O střelné zbrani, které byly při útoku použito, zatím nejsou bližší informace.

Incident se stal ve městě Santa Fe, které leží asi 50 kilometrů jihovýchodně od Houstonu. Policisté oblast uzavřeli a evakuovali školu i přilehlé objekty. Části studentů se hned po zahájení střelby podařilo uprchnout do bezpečí.

Otázka kontroly zbraní

Prezident Donald Trump na twitteru označil incident za srdcervoucí. "Moje vláda je odhodlána udělat všechno, co může, aby ochránila naše studenty a držela zbraně daleko od rukou těch, kdo jsou hrozbou pro sebe sama i pro ostatní," napsal prezident.

Policie má podle agentury AP situaci pod kontrolou. Zraněné převezly do nemocnic vozy záchranné služby a vrtulníky. Podle ABC je mezi zraněnými jeden policista.

Americkou veřejnost letos v únoru vyděsila střelba na střední škole ve floridském Parklandu, kde přišlo o život 17 lidí. Útočníkem byl devatenáctiletý někdejší student školy Nikolas Cruz, který byl ze školy vyloučen z kázeňských důvodů. Pachatele policie zadržela a nyní stojí před soudem, prokuratura žádá trest smrti.

Tragédie vyvolala celostátní vzrušenou debatu o posílení kontroly při prodeji zbraní. Změna druhého ústavního dodatku, který právo na držení zakotvuje, se ale podle amerických médií neočekává.

Tagy: zahraničí střední školy Spojené státy americké střelné zbraně terorismus a násilí útoky a atentáty

Zdroje: ČTK