Krveprolití v Torontu: Řidič dodávky úmyslně najel do lidí, deset mrtvých

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 24. 4. 2018 06:33) - Aktuality autor: šar

Při pondělních nájezdech dodávky do chodců v Torontu zemřelo nejméně deset lidí a dalších 15 bylo zraněno. Informoval o tom šéf místní policie, podle něhož z výpovědí svědků jasně plyne, že šlo o úmyslný čin. Řidičem byl pětadvacetiletý Alek Minassian, jehož motiv policie zatím nezná. Podezřelý muž podle policistů není spojen se žádnou teroristickou organizací.

Řidič dodávky zabil devět lidí

Řidič dodávky zabil devět lidí,zdroj: Profimedia.cz

Krveprolití začalo krátce před 13:30 místního času (před 19:30 SELČ) na rušné obchodní ulici v severní torontské části North York, kdy byly na chodnících za slunečného odpoledne desítky lidí. Bílá dodávka podle svědků srazila chodce na přechodu, vyjela na chodník a na úseku dlouhém více než kilometr metrů porážela lidi.

"Moje kamarádka byla pryč. Nemohla jsem ji najít. Všude kolem byla těla," popsala deníku Globe and Mail zaměstnankyně IT firmy Michele Kelmanová, která těsně unikla smrti při cestě z oběda. Kolegyně, která šla vedle ní, jí během okamžiku zmizela z očí, když ji dodávka odhodila vysoko do vzduchu podobně jako další oběti.

Svědci se shodují, že vůz jel rychlostí mezi 50 až 70 kilometry v hodině a do lidí najížděl úmyslně.

Policisté zanedlouho dodávku patřící místní autopůjčovně zastavili a muže zadrželi. Podle videa ze zatýkání zveřejněného kanadskými médii je patrné, že muž nejprve na zasahujícího policistu mířil pistolí a křičel "Zabij mě", zatímco strážce zákona mu vytrvale opakoval, aby si lehl na zem. Řidič nakonec pistoli zahodil a vzdal se.

Šéf torontské policie Mark Saunders médím řekl, že policie zadržela Minassiana, který dosud neměl žádné problémy se zákonem a policie jej nevedla na seznamu nebezpečných osob. Podle zdrojů televize CBC jde o vysokoškolského studenta žijícího na severním torontském předměstí Richmond Hill. Policie uvedla, že není spojen se žádnou teroristickou organizací.

Podle Saunderse zatím není jasné, z jakého popudu řidič zabíjel. Agentura Reuters s odvoláním na bezpečnostní zdroj napsala, že vyšetřovatelé vidí jako pravděpodobný motiv terorismus, policisté to však oficiálně nepotvrdili.

Podle lidí, kteří Minassiana znají či znali, se nikdy neprojevoval násilně a byl spíše tichý a nenápadný. Na torontské střední škole podle spolužačky Shereen Chamiové navštěvoval lekce pro žáky s výukovým handicapem. "Nebyl společenský, ale pokud si vzpomínám, byl absolutně neškodný," řekla podle Reuters Chamiová.

Výběr smrtelných útoků provedených automobilem ve světě v minulých letech (řazeno podle počtu obětí, v případě stejného počtu obětí řazeno chronologicky):

 • 86 - 14. července 2016 (Francie) - Při večerním útoku ve francouzském městě Nice, kde do davu lidí oslavujících státní svátek najelo nákladní auto, zahynulo 86 lidí. Útočníkem byl jednatřicetiletý Francouz tuniského původu Mohamed Lahouaiej Bouhlel, policie jej zastřelila.
 • 14 - 17. srpna 2017 (Španělsko) - Dvaadvacetiletý Maročan Júnis abú Jakúb najel s autem do lidí na rušné barcelonské třídě La Rambla. Třináct osob zabil a na 130 dalších zranil. Při útěku ubodal dalšího muže. Útočníka policie zastřelila 21. srpna nedaleko Barcelony.
 • Několik hodin po barcelonském útoku najelo pět dalších teroristů autem do lidí ve městě Cambrils, asi 100 kilometrů od Barcelony. Tyto útočníky policie zastřelila na místě krátce poté, co s vozem několik lidí zranili, z toho jednu ženu smrtelně. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát, odpovědná teroristická buňka měla celkem 12 členů.
 • 12 - 19. prosince 2016 (Německo) - Tunisan Anis Amri najel s ukradeným kamionem do lidí na vánočním trhu na náměstí Breitscheidplatz v centru Berlína. Útok si vyžádal 12 obětí, automobil zabil 11 lidí, včetně jedné Češky, další obětí byl polský řidič kamionu, kterého Amri pobodal a zastřelil. Asi 50 lidí bylo zraněno. Atentátníka později zastřelili policisté v Itálii.
 • 9 - 23. dubna 2018 (Kanada) - Útok v Torontu při němž zemřelo devět lidí a 16 jich bylo zraněno 
 • 8 - 14. února 2001 (Izrael) - Terorista najel kradeným autobusem do lidí na autobusové zastávce v Tel Avivu a osm z nich zabil. Útok si kromě smrti sedmi vojáků a vojaček a jedné ženy v civilu vyžádal také 21 zraněných. Pachatel, pětatřicetiletý otec pěti dětí, který byl dlouhodobě zaměstnán u izraelské dopravní společnosti, po činu ujel, policie ho pronásledovala a postřelila. Muž chtěl pomstít smrt blízkého příbuzného, kterého zastřelili izraelští vojáci.
 • 8 - 3. června 2017 (Británie) - Teroristický útok v centru Londýna si vyžádal osm obětí a desítky zraněných. Na mostě London Bridge nejdřív vjela bílá dodávka vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k tržišti Borough Market, které je plné restaurací a barů. Tam teroristé vystoupili a napadali lidi nožem s dlouhou čepelí. Všechny tři útočníky z automobilu policie zastřelila.
 • 8 - 31. října 2017 (USA) - Devětadvacetiletý muž zabil na newyorské stezce pro pěší a cyklisty s pronajatou nákladní dodávkou osm lidí a nejméně 11 dalších zranil. Úřady vyšetřují útok, který podle médií spáchal Uzbek Sayfullo Saipov, jako teroristický čin.
 • 5 - 22. března 2017 (Británie) - Pět obětí a desítky zraněných si vyžádaly dva násilné incidenty u budovy britského parlamentu v Londýně. Dvaapadesátiletý atentátník Khalid Masood nejprve najel do lidí na chodníku na Westminsterském mostě, následně z auta vystoupil a nožem způsobil smrtelná zranění policistovi. Kromě pěti obětí zemřel po útoku i sám útočník, kterého zabila policie. Podle policie byl motivován islámským extremismem.
 • 5 - 7. dubna 2017 (Švédsko) - Pět mrtvých, z nichž jedna žena zemřela v nemocnici, a 15 zraněných si vyžádal incident, při němž v centru Stockholmu najel nákladní automobil do lidí. Útok spáchal Uzbek Rakhmat Akilov, sympatizující s džihádisty. Akilov byl zadržen a k činu se přiznal.
 • 4 - 30. dubna 2009 (Nizozemsko) - Útočník se pokusil spáchat atentát na královnu Beatrix a její rodinu v nizozemském městě Apeldoorn tak, že chtěl svým autem zasáhnout autokar s panovnicí. Muž svůj cíl minul, vjel do davu a zabil čtyři lidi. Dalších 13 osob bylo zraněno, tři z nich zemřely v nemocnici. Zraněním podlehl i útočník.
 • 4 - 8. ledna 2017 (Izrael) - Palestinec v Jeruzalémě vjel kamionem do skupiny vojáků. Čtyři z nich přišli o život, dalších asi 15 utrpělo zranění. Pachatel byl na místě zastřelen. Podle policie šlo o teroristický útok.

Tagy: zahraničí Kanada Toronto terorismus a násilí útoky a atentáty únosy a vraždy

Zdroje: ČTK