V Paříži útočil Čečenec z Ruska. Při útoku vzýval Alláha

AKTUALITA - Aktuality autor: von

Sobotní útok nožem v centru Paříže, při kterém jeden člověk zemřel a další čtyři byli zraněni, měl na svědomí Francouz čečenského původu. Muže narozeného v roce 1997 v Ruské federaci policie na místě činu zastřelila, když se jí nepodařilo ho zneškodnit elektrickým paralyzérem. K útoku se již přihlásila teroristické organizace Islámský stát (IS).

Francouzská policie na místě sobotního teroristického útoku

Francouzská policie na místě sobotního teroristického útoku,zdroj: Profimedia

Prokurátor François Molins uvedl, že podle svědků útočník křičel Alláhu akbar (Bůh je veliký). "Na základě metody útoku zahájil protiteroristický útvar vyšetřování pro podezření z vraždy a pokusu o vraždu s teroristickým motivem," sdělil Molins.

Média s odvoláním na vyšetřovatele uvedla, že útočník se narodil v Ruské federaci v roce 1997 a že byl identifikován na základě otisků prstů. Server Europe 1 napsal, že mladík měl čistý trestní rejstřík, ale zajímaly se o něj kvůli radikálním islámským názorům francouzské tajné služby.

Informaci, že měl pachatel činu francouzské občanství, dnes potvrdil také čečenský vůdce Ramzan Kadyrov, podle kterého se muž jmenoval Chasan Azimov. Narodil se podle něj v Čečensku, jeho ruský pas je ale už neplatný. Čečenský vůdce rovněž obvinil Francii, že veškerou zodpovědnost za sobotní útok nese ona, a vyjádřil přesvědčení, že by se Azimovův osud vyvíjel jinak, kdyby vyrůstal v rodném Čečensku.

Atašé ruského velvyslanectví ve Francii dnes agentuře TASS řekla, že ambasáda požádala francouzské úřady o informace o pachateli útoku.

Nepovedený pokus paralyzérem

Obětí útočníka je 29letý muž. Ministr vnitra Gérard Collomb uvedl, že čtveřice zraněných je mimo bezprostřední ohrožení života a že nejvážněji zraněného 34letého muže lékaři operovali. Podle lucemburského ministerstva zahraničí je jedním ze zraněných občan velkovévodství. Národnost dalších zraněných upřesněna prozatím nebyla.

Útok se odehrál v sobotu krátce před 21:00 SELČ v druhém pařížském obvodu v blízkosti paláce Garnier, který je sídlem Pařížské národní opery. Jedná se o rušnou turistickou oblast s množstvím barů, restaurací a divadel, která bývá v sobotu večer pravidelně zaplněna davy lidí.

V souvislosti s činem dnes policie ve východofrancouzském Štrasburku zadržela útočníkova přítele, který se stejně jako on narodil v roce 1997. Hodlá ho vyslechnout. Zadrženi a předvedeni k výslechu byli již dříve útočníkovi rodiče.

Francouzský prezident Emmanuel Macron v prohlášení zdůraznil, že Francie neustoupí "nepřátelům svobody". Na twitteru rovněž pochválil policisty, kteří zneškodnili útočníka. "Francie znovu platí krví, ale neustoupí ani o píď nepřátelům svobody," podotkl Macron.

Policisté se nejprve pokusili útočníka zneškodnit elektrickým paralyzérem, a když se jim to nepodařilo, zastřelili ho. Vedle Macrona jejich rychlý zákrok ocenil i premiér Édouard Philippe a ministr vnitra Gérard Collomb.

Teroristé z Čečenska

Francie se v posledních letech potýká s teroristickými útoky islámských radikálů, kteří už v minulosti využili jako zbraně i nožů, například v Marseille v říjnu 2017. Naposledy na konci března útočil islamista na jihozápadě Francie. Při atentátu, který byl prvním od zrušení výjimečného stavu v loňském roce, zahynuli čtyři lidé. Zatím nejhorší teroristický útok posledních let si v roce 2015 vyžádal v Paříži 130 obětí.

Čečenci jako pachatelé teroristických útoků nejsou výjimeční. Příkladem jsou bratři Džochar a Tamerlan Carnajevové, kteří v roce 2013 podnikli bombový útok na maraton v Bostonu. Při explozích zahynuli tři lidé a dalších přes 260 bylo zraněno. Zatímco Tamerlan byl při následném policejním zátahu zabit, Džochara policie dopadla a v roce 2015 mu soud uložil trest smrti.

Tagy: Francie Paříž zahraničí Islámský stát (IS) terorismus a násilí

Zdroje: ČTK