Dnes je středa 22. března 2023., Svátek má Leona
Počasí dnes 17°C Oblačno

Muž podezřelý z toho, že poslal Monice Babišové nábojnici, spáchal sebevraždu

Muž podezřelý z toho, že poslal Monice Babišové nábojnici, spáchal sebevraždu
Monika a Andrej Babišovi | zdroj: Ladislav Křivan / MAFRA / Profimedia

Policie na základě znaleckých posudků objasnila případ výhrůžného dopisu, který před lednovou volbou hlavy státu dostala manželka prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO). Na twitteru dnes policisté oznámili, že věc kvalifikovanou jako nebezpečné vyhrožování odloží, protože podezřelý zemřel. Z jejího vyjádření vyplývá, že zřejmě spáchal sebevraždu. V dopise odeslaném z Brna nebyl podle policie ostrý náboj.

„Případ výhrůžného dopisu s nábojem odeslaný z Brna, který obdržela manželka pana Babiše, jsme na základě výsledků znaleckých zkoumání zajištěných důkazů objasnili. Můžeme také konstatovat, že se nejednalo o ostrý náboj,“ uvedla policie. K objasnění případu podle ní významně pomohly informace, které získala při prověřování okolností sebevraždy muže v minulých dnech v Brně. Nikdo jiný podle kriminalistů obdobný výhrůžný dopis neobdržel.

Mluvčí jihomoravské policie Pavel Šváb ČTK řekl, že dotyčný spáchal sebevraždu v pondělí 23. ledna odpoledne. „Během prověřování okolností sebevraždy muže jsme zjistili některé skutečnosti, které jsme předali kolegům ve středních Čechách, které napomohly k vyřešení toho případu,“ uvedl mluvčí. Doplnil, že další informace s ohledem na pozůstalé uvádět nebude.

Středočeští policisté uzavřeli případ s tím, že muž, který spáchal sebevraždu, poslal zmíněný dopis. „Je to potvrzeno znaleckým zkoumáním jeho počítače,“ uvedla pro Seznam Zprávy mluvčí středočeské policie Vlasta Suchánková.

Babiš týden před druhým kolem prezidentských voleb svolal tiskovou konferenci. Na ní oznámil, že jeho manželka Monika obdržela dopis s ostrou nábojnicí a anonymním vzkazem plným urážek. Šlo podle něj o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Kvůli dalším anonymním hrozbám později zrušil kontaktní kampaň. Babiš oznámil obdržení dopisu v sobotu 21. ledna, v pondělí 23. ledna upřesnil, že dopis byl odeslán z Brna.

Premiér Petr Fiala (ODS), další politici vládních stran i Babišův protikandidát Petr Pavel vyhrůžky vůči Babišovi a jeho rodině odsoudili. Vyzvali ale současně šéfa ANO a bývalého premiéra, aby změnil podle nich konfrontační a agresivní styl své kampaně.

Babiš v prezidentské volbě neuspěl, vyhrál Pavel, který 9. března nahradí v nejvyšší ústavní funkci Miloše Zemana.

Zdroje: