Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Babišova manželka prý dostala dopis s nábojem; politici to odsoudili, policie to prověřuje

Babišova manželka prý dostala dopis s nábojem; politici to odsoudili, policie to prověřuje
Ilustrační snímek | zdroj: Profimedia

Policie prověřuje oznámení prezidentského kandidáta Andreje Babiše (ANO), že obdržel dopis s ostrým nábojem adresovaný jeho manželce. Novinářům dnes Babiš řekl, že anonymní vzkaz byl plný urážek. Premiér Petr Fiala (ODS), ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) i prezidentský kandidát Petr Pavel agresi vůči Babišově rodině odsoudili. Vyzvali ale současně Babiše, který se s Pavlem střetne v druhém kole volby, aby změnil styl své kampaně.

Mluvčí středočeské policie Barbora Schneeweissová ČTK řekla, že se kriminalisté zásilkou zabývají. Podle ní dopis obdržel Babiš ve čtvrtek, nahlásil jej dnes. Zatím neupřesnila, zda byla v zásilce skutečně ostrá munice. Řekla pouze, že předmět vypadající jako náboj ještě prověří znalec. Babiš považuje zásilku za zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Na otázky novinářů odmítl odpovídat.

„Dnes ráno mi ochranka předala obálku adresovanou mé ženě Monice, v níž byl ostrý náboj a anonymní vzkaz plný urážek. Jde bohužel o zastrašování prezidentského kandidáta a jeho rodiny, které nepatří do svobodné společnosti. Okamžitě jsem kontaktoval Policii ČR, která věc vyšetřuje a které děkuji za její okamžitou reakci,“ uvedl Babiš. Dodal, že to vnímá jako výhrůžku své rodině, která podle něj má strach o život.

„V 08:20 jsme přijali oznámení od pana Babiše o výhrůžkách, které obdržel v písemné podobě spolu s předmětem vypadajícím jako náboj a které se vztahují k jeho rodině,“ uvedla mluvčí policie. Podle informací policistů dostal Babiš zmíněnou obálku ve čtvrtek. „Případem se od jeho oznámení intenzivně zabýváme. Z taktických důvodů nebudeme konkretizovat jakákoli opatření, která provádíme,“ dodala. Údajný náboj podle mluvčí prozkoumají znalci.

Babiš: Lidé se bojí projevit názor, který není v souladu s pohledem pětikoalice

Atmosféra na sociálních sítích i ve společnosti se vyostřuje a radikalizuje, míní Babiš. „Včera (v pátek) mě poprvé na výjezdu doprovodila moje žena Monika. Na vlastní kůži si v Jablonci zažila, jak nás dav urážel a málem umačkal,“ poznamenal Babiš. Není normální, že odpůrci narušují a rozbíjejí mítinky, uvedl. „Není normální, že se nás občané bojí podpořit, protože pak čelí sprostým nadávkám a vyhrožováním. Moji podporovatelé a voliči nic takového nedělají,“ řekl.

Babiš řekl, že „není také normální, že se lidé bojí projevit svůj názor“. „Protože pokud není v souladu s pohledem vlády pětikoalice, jejího prezidentského kandidáta a jeho fanoušků, jsou okamžitě terčem útoků jak na ulici, tak na sociálních sítích,“ prohlásil Babiš. Obvinil vládu, že k tomu mlčí. „Zástupci vládních stran mluví dlouhodobě o lidech, kteří nejsou jejich voliči, jako o něčem méněcenném,“ tvrdí. Vyzval předsedy stran vládní pětikoalice a Pavla, kterého opakovaně označuje za kandidáta pětikoalice, ať vyzvou své příznivce, aby nenapadali voliče stran s jiným názorem.

Babiš už v minulosti, když byl premiérem, čelil výhrůžkám. V únoru 2021 v pořadu Partie Terezie Tománkové v CNN Prima News řekl, že ho policie v lednu informovala, že existuje člověk, který chce zastřelit jeho i jeho rodinu. Policie potom střežila premiérův dům a zadržela podezřelého. Podezřelý muž byl zatčen ve Španělsku a policie ho obvinila za vydírání. O měsíc později se muž dohodl se státním zástupcem na dvouletém podmíněném trestu a soud dohodu schválil.

Také bývalý premiér Mirek Topolánek (ODS) obdržel v roce 2008 dopis s výhrůžkou smrtí. Někteří zákonodárci dostali dopisy s kulkami nebo nábojnicemi v době volby prezidenta republiky v roce 2008. Šlo hlavně o ty z nich, kteří volili Václava Klause. Několik výhrůžek obdržel v roce 2007 i tehdejší předseda ČSSD Jiří Paroubek.

Pavel i Fiala výhrůžky Babišovi odsoudili, vyzvali jej ale ke změně stylu kampaně

Babišův protikandidát ve druhém kole prezidentských voleb Petr Pavel projevy nenávisti a hrozby Babišovi a jeho rodině odsoudil, kampaň je ale podle něj vypjatá hlavně kvůli tomu, že Babiš straší voliče. „Odsuzuji projevy nenávisti a výhrůžky A. Babišovi a jeho rodině. Takové věci k demokratickým volbám nepatří. Atmosféra je vypjatá hlavně kvůli strašení voličů a antikampani, kterou AB (Andrej Babiš) vede. Vyzývám ho, aby stáhl billboardy vyhrožující válkou a začal i on sám vést slušnou kampaň,“ napsal Pavel na twitteru.

Premiér Petr Fiala na twitteru a facebooku napsal, že je potřeba odsoudit výhrůžky násilím, stejně tak je ale třeba odsoudit lži, manipulace a nespravedlivé osobní útoky objevující se v souvislosti s nynější prezidentskou volební kampaní. Nepřímo obvinil Babiše, aniž ho jmenoval, že sám rozděluje společnost a rozdmýchává vášně.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru uvedl, že odsuzuje jakoukoli agresi. Ujistil současně, že policie se bude výhrůžkou zabývat stejně vážně jako výhrůžkou vůči komukoli jinému. „Vyhrožovat rodině je nepřijatelný hnus. Tahle šílená agrese musí skončit. Babiš pro to může hodně udělat. Třeba tím, že změní styl své kampaně,“ uvedl Rakušan. „Andrej Babiš se tímto nepřímým obviněním dopouští toho, co mu vytýkám dlouho: rozděluje společnost, vyvolává strach a nenávist,“ dodal ministr vnitra.

Prezident Miloš Zeman v internetové televizi XTV.cz naopak obvinil z vyhrocení kampaně neúspěšnou prezidentskou kandidátku Nerudovou. Když Nerudová nepostoupila do druhého kola volby, vyzvala následně své voliče, aby dali hlas Pavlovi, protože Babiš podle ní představuje zlo. „Je tady jeden blázen, duševně nenormální člověk, který uvěřil tomu, že Andrej Babiš je zlo. Čili uvěřil Nerudové, a díky tomu se stal bláznem,“ komentoval výhrůžku Babišově rodině Zeman.

Babiš záhy po vyhlášení výsledků prvního kola voleb po Česku nechal vylepit plakáty s textem „Nezavleču Česko do války. Jsem diplomat. Ne voják. Prezident Babiš“, za které je kritizován. Kritici mu vyčítali, že voliče straší a že urazil vojáky. Babiš přiznal, že se text nepovedl. Již dříve slíbil, že text změní. Na billboardech se již objevily nové plakáty, které uvádí, že „Generál nevěří v mír“ s dovětkem „Volte mír. Volte Babiše“. Pavel používá například billboard se svou fotografií a textem „Vést zkušeně a klidně v těžkých časech“.

Zdroje: