Dnes je úterý 31. ledna 2023., Svátek má Marika
Počasí dnes 0°C Smíšené přeháňky

Ministr Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy

Ministr Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy
Havlíček podal trestní oznámení na Bohemia Energy kvůli podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelovému převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček podal trestní oznámení na společnosti Bohemia Energy, důvodem je podezření ze spáchání trestného činu proti majetku.

Havlíček podal trestní oznámení kvůli podezření z nabízení služeb v době ukončování činnosti, účelovému převádění majetku mezi společnostmi a snahy o převedení soukromého majetku. Ministr to dnes oznámil na tiskové konferenci.

Trestní oznámení Havlíček podal jako ministr průmysl a obchodu. Kolem 900 000 odběratelů energetické skupiny Bohemia Energy, která v polovině října ukončila činnost, si musí hledat nového dodavatele energií. Dosud největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku to zdůvodnilo přetrvávajícím extrémním růstem cen energií na velkoobchodních trzích.

Možné podání trestního oznámení avizoval také premiér Andrej Babiš. Dosluhující kabinet by v té souvislosti měl také znovu schválit uzákonění hromadné žaloby a návrh předložit nové Sněmovně.

V minulém funkčním období Babišova vláda tento institut nestihla v parlamentu prosadit. Babiš chování skupiny označil za neuvěřitelné, Bohemia Energy podle něj své klienty podvedla.

Nižší zálohy za energie

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) chce společně s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) snížit zálohy za energie pro klienty v režimu dodavatele poslední instance (DPI), a to v listopadu o 50 procent z původně vyměřené zálohy, v prosinci o 40 procent. V dalších měsících by již lidé platili plnou výši zálohy. Ministerstvo ladí s úřadem a dodavateli poslední instance způsob provedení, definitivně by měl být znám ve středu, řekl dnes ČTK ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček na tiskové konferenci.

Ve hře je podle Havlíčka memorandum s dodavateli poslední instance. „Což by byla varianta rychlá,“ řekl Havlíček. Podle něj existuje šance, že se MPO s dodavateli domluví. Šlo by tak o nelegislativní variantu. Druhou možností je snížení záloh na základě vyhlášky, kterou připraví ERÚ.

Vysoké zálohy, které museli lidé zaplatit v říjnu, již podle Havlíčka nejde vyřešit. Není ani možné, aby dodavatelé zpětně platby klientům vrátili, dle ministra by to způsobilo zmatek. Snížení záloh v listopadu a prosinci ale pomůže klientům získat čas. Snížení záloh by mělo být definitivně schváleno do 15. listopadu.

Například ČEZ začal v tomto týdnu rozesílat rozpisy záloh pro klienty, kteří jsou u ČEZ v režimu dodavatele poslední instance (DPI). Průměrná výše záloh na nejběžnějších sazbách jako D02 dosahuje 1700 korun měsíčně. Zákazníci přecházející z DPI na fixované produkty ČEZ Prodej mohou za elektřinu ve stejné sazbě ušetřit na zálohách až 400 korun měsíčně. Splatnost záloh společnost zároveň posunula na konec listopadu.

V režimu dodavatele poslední instance skončilo na 900 000 bývalých klientů Bohemia Energy, která rozhodnutí o ukončení dodávek elektřiny a plynu oznámila v polovině října. Bohemia Energy byla největším uskupením alternativních dodavatelů energií v ČR se zhruba 900 000 odběrnými místy. O ukončení činnosti následně informovala také firma A-PLUS Energie obchodní se 150 odběrnými místy a Kolibřík energie s 28 000 klienty.

Zdroje: