Dnes je pátek 3. února 2023., Svátek má Blažej
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Aktualizováno: Ministerstvo školství rozdělilo neprůhledně 800 milionů na sport, hlásí NKÚ

Aktualizováno: Ministerstvo školství rozdělilo neprůhledně 800 milionů na sport, hlásí NKÚ
Zatímco ministerstvo neprůhledně hospodaří s penězi na sport, některá sportoviště chátrají. Na snímku strahovský stadion | zdroj: Profimedia

Národní kontrolní úřad (NKÚ) v pondělí oznámil, že ministerstvo školství rozdalo v letech 2011 až 2013 v neprůhledných dotacích 800 milionů korun. Další stovky milionů byly vyplaceny na základě chybně vyplněných či pozdně doručených žádostí o příspěvek. V jiných případech žádosti úplně chyběly. Od roku 2012 už na sport nepřispívá sázková společnost Sazka. Současné vedení misterstva svoji zodpovědnost popírá. 

Během tří let věnovalo ministerstvo na podporu sportu celkem tři miliardy. U projektů za 1,2 miliardy nedokázalo ministerstvo doložit, kdy o dotaci příjemci žádali. Podle kontrolorů šla miliarda korun na projekty, které vůbec nesplňovaly podmínky dotačních titulů.

Ministerstvo krom toho dostalo do rozpočtu o 800 milionů víc, které pak ministerstvo rozdělilo bez výběrových řízení dle vlastního uvážení. 

Jak se z kontroly NKÚ ukázalo, 12 z 19 prověřovaných příjemců získalo větší dotaci, než o jakou původně požádalo. Žadatelé obdrželi 547 milionů korun, přitom si řekli o 215 milionů.

Jedenáct příjemců dotace použilo pro jiné účely, než původně tvrdilo. "Ministerstvo školství například schválilo dotaci 4,5 milionu korun občanskému sdružení European Medicine Association, které vůbec neprovozovalo sportovní činnost. Podle NKÚ existuje podezření, že sdružení celou dotaci zneužilo," uvedla tisková mluvčí úřadu Olga Málková.

Například Autoklub České republiky měl dotaci na sport použít k údržbě autokempu.

Peníze šly i sportovním svazům a sdružením, které je pak netransparentně přerozdělovaly neziskovým organizacím. Ty pak část financí použily na svůj provoz místo na sport. Česká unie sportu z 42milionové dotace vyplatila mzdy za 26 milionů. Sdružení sportovních svazů České republiky dala na platy 13 milionů ze 45.

NKÚ upozorňuje, že ministerstvo přerozdělovo peníze od státu, aniž by bylo schopné vyhodnotit jejich efekt. Navíc nemělo přehled o tom, jaká další ministerstva na sport přispívají a kolik. Peníze, ktery měly jít na podporu dětského sportu, provozování sportovišť či organizování sportovních akcí, tak často končily úplně jinde.  

Podle současného ministra školství Marcela Chládka za chyby nesou zodpovědnost jeho předchůdci Dobeš, Fiala a Štys. Respektive prý náměstek z ODS Kocourek, který měl sport na starosti. "Za mého působení v roce 2014 proběhlo kontrol 12 a v tomto roce jich je naplánováno 25,“ uvedl Chládek. Ministerstvo pod jeho vedením chyby odstraňuje. Současně připravuje v oblasti sportu nové materiály, které mají jeho financování zefektivnit. "Všechna tato opatření, včetně posílení kontrolních mechanismů, povedou k tomu, že systém bude přehlednější, adresnější a transparentnější,“ dodal Chládek.

Zdroje:
Vlastní