Michaláková se neřídila radami úřadů, tvrdila ve Sněmovně Marksová

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 17. 9. 2015 14:49) - Aktuality autor: pal

Rodina Evy Michalákové nevyužila podle ministryně Michaely Marksové rady, které jí dával Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí. Eva Michaláková bojuje s norskými úřady o své dva syny. Marksová se navíc podivovala nad tím, jak se někteří politici s velkým úsilím věnují právě tomuto případu, když se na ní s podobnými problémy obracejí i další lidé, kterým není věnována taková pozornost. Ministryně to uvedla při čtvrtečních interpelacích ve Sněmovně. 

Ministryně Michaela Marksová Tominová tvrdí, že matka se neřídila doporučeními úřadu

Ministryně Michaela Marksová Tominová tvrdí, že matka se neřídila doporučeními úřadu,zdroj: Michal Šula / MAFRA / Profimedia

Marksová reagovala na dotazy Jitky Chalánkové (TOP 09), které se týkaly situace potom, co by obě děti zůstaly v Norsku a dospěly by tam.

Podle Chalánkové vytváří Norsko tlak, aby se chlapci stali Nory

Chalánková s ohledem na české občanství bratrů mimo jiné uvedla, že Norsko fakticky vytváří tlak, aby se stali Nory, což je podle ní nefér i vůči Česku. Rodičovská práva má stálé Eva Michaláková a Norsko jí v jejich výkonu brání, řekla Chalánková, která se v případu angažuje.

Rodina Michalákových se na český úřad podle Marksové obrátila už v roce 2011 poté, co se obě děti dostaly do péče norských pěstounů.

Řadu doporučených kroků podle ní neučinila. "Tato neaktivita, která v řadě případů trvá čtyři roky, měla na případ negativní dopad," uvedla ministryně.

Mohla vést podle ní například k domněnce, že širší biologická rodina nemá o chlapce zájem. Rodina nevyužila ani opakovaně nabízenou bezplatnou právní pomoc v Norsku, dodala.

Zájmy dětí a maminky jsou spojené nádoby, tvrdí ministryně  

Michaláková podle Chalánkové žádosti podávala, některé šly prý spíše z administrativních důvodů do ztracena. "Zájmy maminky i zájmy dětí jsou spojené nádoby," oponovala Marksové, která uvedla, že Chalánková reprezentuje jen postoje matky, přičemž je zde i otec a otázka nejlepšího zájmu dítěte.

Poslankyně taky zdůraznila, že Norsko děti, které má na svém území, do péče širší rodiny na území jiného státu nevydává.

Ministryně taky před poslanci řekla, že ji fascinuje, s jakým nasazením se Chalánková věnuje právě tomuto případu. S podobným problémem se na ni prý obrátili i jiní lidé. "Zřejmě jsou to kauzy, které jsou méně mediálně atraktivní," řekla Marksová.

Norská sociálka navrhuje zbavit matku rodičovských práv

Chalánková na tato její slova příliš nereagovala. Uvedla jen, že v jiných případech je situace trochu odlišná. Pokud jsou řízení ve Velké Británii, Česko má možnost se seznámit se spisem, uvedla poslankyně.

Zastal se jí poslanec ODS Adolf Beznoska, jenž její úsilí ocenil. Marksové vzkázal, že její osočení Chalánkové bylo velmi nespravedlivé a její odpověď velmi hloupá.

Norské úřady nyní mají v případu bratrů Michalákových opět rozhodovat. Tamní sociální služba navrhuje zbavit matku rodičovských práv a mladšího chlapce dát k adopci.

Právníci Michalákových chtějí požádat o pomoc českou vládu 

Pokud norská komise, která bude řešit případ bratrů Michalákových, nerozhodne o jejich navrácení matce a své rozhodnutí dostatečně nezdůvodní, požádají zástupci matky českou vládu o převzetí diplomatické ochrany nad dětmi a podání stížnosti na Norsko. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl Pavel Hasenkopf, právní zástupce matky dětí Evy Michalákové.

"V okamžiku, kdy ta krajská komise rozhodne, že nevrátí Denise a Davida matce, aniž by přitom poskytla přesvědčivé a akceptovatelné vysvětlení, proč byly děti ve skutečnosti odebrány a rozděleny, a proč to tak má zůstat i nadále, pak se oficiálně jako právní zástupce Evy Michalákové obrátím na českou vládu a požádám o okamžité převzetí diplomatické ochrany," nechal se slyšet Hasenkopf.

"Současně vládu vyzveme k podání mezistátní stížnosti České republiky na Norsko ke štrasburskému soudu, a to pro prokazatelné vady norského systému ochrany dětí, které v praxi vedou k flagrantnímu porušování práva na rodinný život," uvedl dále.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která se případu dlouhodobě věnuje, by v případě záporného rozhodnutí norské komise chtěla věc zařadit na příští schůzi Poslanecké sněmovny. Chystá i další interpelace na členy vlády v této záležitosti.

Tagy: Česko domácí Ministerstvo práce a sociálních věcí kauza bratrů Michalákových

Zdroje: ČTK