Česko může zavést norský systém, který připravil Michalákovou o syny

- Aktuality autor: pal

Eva Michaláková už několik roků bojuje o své dva syny s norskými úřady. I kvůli tomu je model ochrany dětí, které Norsko zavedlo, velkou částí české veřejnosti kritizován. Poslankyně Jitka Chalánková a europoslanec Tomáš Zdechovský upozorňují na to, že se ministerstvo práce a sociálních věcí snaží norský systém ochrany dětí potichu zavést i v Česku.  

To, co v současnosti prožívá E. Michaláková v budoucnu možná prožijí i další české matky

To, co v současnosti prožívá E. Michaláková v budoucnu možná prožijí i další české matky,zdroj: Dan Materna / MAFRA / Profimedia

Norský systém ochrany dětí a tamní sociální úřady sklízejí v Česku kritiku kvůli odebírání dětí. Norská sociálka v květnu 2011 odebrala dva syny českým rodičům, a to kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. Matka Eva Michaláková se děti snaží získat zpět. Do případu se zapojila česká diplomacie, premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) i prezident Miloš Zeman, který napsal dopis norskému králi.

Chalánková proti ministerstvu práce a soc. věcí

Podle Chalánkové ministerstvo spolupracuje s norskou stranou na projektu Právo na dětství, který se týká podpory ohrožených rodin a nové právní úpravy systému ochrany dětí. Financují ho norské fondy. Poslankyně uvedla, že pokud by se norská pravidla v ČR prosadila, model by byl neprůhledný a těžko kontrolovatelný.

"Pod heslem „nejlepší zájem dítěte“ se do České republiky zavádí model péče o děti, který v konečném důsledku a podle zahraničních zkušeností povede k poškození základních lidských práv dětí a rodičů," řekla Chalánková. Projekty podle ní směřují k tomu, aby se systém ochrany dětí privatizoval a peníze se přesměrovaly do soukromého sektoru. Různá zařízení a různé typy péče by měl zajišťovat stát, míní poslankyně.

Zdechovský: Ministryně Marksová si myslí, že děti patří státu

Na podivné propojení mezi českým ministerstvem a norským úřadem upozorňuje na svém blogu i europoslanec Zdechovský. Ten zároveň připomíná jedno z dřívějších vystoupení Michaely Marksové Tominové, která ještě jako stínová ministryně v pořadu Hyde Park uvedla, že „výchova dítěte není věcí rodičů, ale státu.“

Europoslanec pak vidí paradox v tom, že Česko chce zavádět systém, který je v Norsku kritizován. „Díky demonstracím proti Barnevernetu a větší publicitě, věnované případům neoprávněně odebraných dětí i v hlavních médiích, jsou mnozí Norové v šoku. Zcela pochopitelně se už začínají ozývat první volání po změně systému,“ píše Zdechovský. 

Tagy: Česko domácí Ministerstvo práce a sociálních věcí děti a rodina sociální péče kauza bratrů Michalákových Barnevernet

Zdroje: ČTK,Idnes