Metanolová kauza se uzavřela. Soud potvrdil doživotní tresty

Autoři metanolem kontaminované směsi, kterou se otrávilo minimálně 117 lidí, z nichž 38 zemřelo, stráví zbytek života ve vězení. Rozhodl o tom dnes Nejvyšší soud (NS), který potvrdil původně udělené doživotní tresty pro Tomáše Křepelu ze Zlína a Slováka Rudolfa Fiana. Zvrátit rozhodnutí kauzy, která začala na podzim 2012, může už pouze Ústavní soud.
"NS konstatuje, že v případě obou obviněných byly splněny všechny zákonné podmínky pro uložení výjimečného trestu odnětí svobody na doživotí," stojí v usnesení. Obžalovaní podle soudu prokázali zjevnou lhostejnost vůči životům a zdraví lidí a porušili "společenské hodnoty, a to nenahraditelným a (nejen) v České republice dosud nevídaným způsobem".
Metanolová aféra začala 3. září 2012, kdy v Havířově zemřel první poškozený. Vyšetřovatelé postupně obvinili asi 70 lidí, většinu z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla už řada rozsudků. Křepela a Fian si vyslechli nejpřísnější tresty, které české právo umožňuje.
Podle obžaloby majitel firmy na výrobu autokosmetiky z Řitky u Prahy Křepela na přelomu srpna a září 2012 opatřil 5000 litrů metylalkoholu a prostory v Opavě a pomohl Fianovi, obchodnímu zástupci Křepelovy firmy Carlogic, namíchat směs o objemu 10.000 litrů tvořenou metanolem a ze zbylé části etanolem. Další aktéři kauzy směs distribuovali. Hlavní distributor Jiří Vacula, který si odpykává patnáctiletý trest, podal návrh na obnovu řízení, zlínská pobočka krajského soudu jej projedná ve čtvrtek 5. dubna.
Zbývá jen ústavní stížnost
Křepela v dovolání k NS poukazoval na domnělá procesní pochybení, dovolával se zásad spravedlivého procesu, kritizoval údajně nedostatečně zjištěný skutkový stav, zpochybňoval právní kvalifikaci činu. Fian například popíral úmysl a povědomí o vysoké škodlivosti směsi. Oba také označovali doživotí za nepřiměřený trest, s čímž ale NS nesouhlasil.
"Uložení trestu kratšího trvání za shora popsanou trestnou činnost, která svou mimořádnou závažností, následky na životě a zdraví osob či celospolečenským dopadem výrazně převyšuje i ty jinak nejzávažnější trestné činy, by nebylo způsobilé účinně ochránit společnost před tak vysoce nebezpečnou kriminalitou," stojí v usnesení.
Po odmítnutí dovolání zbývá odsouzeným jako poslední mimořádný opravný prostředek ještě ústavní stížnost. Zatím ji podle dostupných informací nepodali. NS nedávno potvrdil také tresty pro další tři aktéry zlínské větve metanolové aféry. Martin Jirout si má podle pravomocného rozsudku odpykat devět let ve vězení, Martin Cekota o rok méně, Alexander Jordán sedm let.
Metanolová kauza zabila v letech 2012 až 2014 až 50 lidí
- Takzvaná metanolová kauza patří mezi nejhorší neštěstí, které Českou republiku v posledních desetiletích postihly. První případy úmrtí po požití nelegálně vyráběných lihovin s obsahem jedovatého metylalkoholu se objevily koncem léta 2012. Nejprve zemřel 3. září v Havířově dvaašedesátiletý muž, jeho o tři roky mladší partnerka otravě podlehla také. Třetí oběť, šedesátiletou ženu, si metylalkohol vyžádal 5. září také v Moravskoslezském kraji.
- Poslední člověk, jehož úmrtí je spojováno s prodejem nelegálně vyráběného alkoholu, zemřel na konci února 2014 v nemocnici v Novém Městě na Moravě. Osmapadesátiletý muž ze Žďárska podle policistů pil závadný alkohol u svého známého. Celkem si metanolová kauza od září 2012 do února 2014 v České republice vyžádala 48 životů.
- Počtem obětí je druhou nejhorší katastrofou v dějinách samostatné ČR. Více životů si vyžádaly jen povodně v roce 1997, při nichž zemřelo 50 lidí. Otrávený alkohol také připravil o zdraví desítky osob. Poškozených, včetně zemřelých, je asi 140. Mnozí z nich jsou těžce zdravotně postižení, řada otrávených například oslepla.
- Nejvíce otrav bylo zaznamenáno v Moravskoslezském kraji, kde zemřelo 23 lidí. Smrtelné otravy se ale vyskytly ve všech čtyřech moravských krajích, dále na Vysočině, v Jihočeském, Středočeském a Ústeckém kraji i v Praze. Pančovaný alkohol z ČR zabíjel také v Polsku, kde po jeho požití zemřeli tři lidé.
- Vláda na vlnu úmrtí reagovala 12. září 2012 zákazem prodeje tvrdého alkoholu ve stáncích. Zákaz se týkal destilátů a tuzemáku s obsahem alkoholu od 30 procent. O dva dny později byl vydán zákaz prodeje lihovin s obsahem alkoholu od 20 procent na celém území ČR a 20. září ministr zdravotnictví zakázal vývoz alkoholu od 20 procent z ČR. Vlastní opatření dočasně zavedly i Slovensko, Polsko nebo Rusko. Prohibice byla v ČR zmírněna koncem září 2012. Poslední omezení padla až v říjnu 2013.
- Kauza přiměla stát zpřísnit pravidla pro výrobu a distribuci lihovin. Byl mimo jiné zaveden nový typ kolků pro alkohol, zákon omezil maximální velikost spotřebitelských balení tvrdého alkoholu na tři litry a z prodeje lihu a lihovin učinil koncesovanou živnost.
- Několik případů otrav metanolem se objevilo i později, ovšem nikdy nebylo potvrzeno, že by měly něco společného s metanolovou kauzou. V březnu 2014 zemřel dvaapadesátiletý muž v Boskovicích, policii se ale nepodařilo vypátrat, kde metanol vypil. V bytě muže se závadný alkohol nenašel a v pátrání nepomohly ani výpovědi jeho blízkých. V červnu 2014 se podezření na otravu metanolem objevilo i v případě čtyřiašedesátiletého muže z Kurovic na Kroměřížsku, v tomto případě ale policie nezveřejnila bližší podrobnosti.
- Podle zpráv z podzimu 2013 se nepodařilo najít asi 2000 litrů zřejmě z 15 tisíc litrů nebezpečného alkoholu. V létě 2014 přitom zlínští celníci zajistili při kontrole v areálu v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku 500 lahví absintu s etiketou společnosti Vapa Drink, které obsahovaly až 30 procent jedovatého metanolu.
- V souvislosti s kauzou bylo obviněno sedm desítek lidí, většina z ohrožování zdraví závadnými potravinami, padla řada rozsudků. V květnu 2014 vynesl Krajský soud ve Zlíně verdikt v hlavní, takzvané zlínské metanolové větvi. Míchači kontaminované směsi Tomáš Křepela a Rudolf Fian dostali doživotí, trest potvrdil v únoru 2015 i Vrchní soud v Olomouci a dnes také Nejvyšší soud (NS).
- Dalších pět mužů obžalovaných v této větvi si odpyká tresty v rozmezí od sedmi do devíti let. Třem z nich ve čtvrtek Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání. Martin Jirout si má podle pravomocného rozsudku odpykat devět let ve vězení, Martin Cekota o rok méně, Alexander Jordán sedm let.
- Hlavní distributor v hlavní větvi Jiří Vacula, který pomohl případ objasnit, byl rozsudkem z května 2014 odsouzen za obecné ohrožení na 15 let vězení. Vacula podal návrh na obnovu řízení a mluvčí brněnského krajského soudu Eva Sigmundová ve středu oznámila, že zlínská pobočka brněnského krajského soudu se bude případem opět zabývat 5. dubna.