Ostravská větev metanolové kauzy je před soudem

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 29. 9. 2014 20:09) - Aktuality autor: Šárka Novotná

Krajský soud ve Zlíně v pondělí začal projednávat ostravskou větev metanolové kauzy. Ze sedmi lidí jsou tři viněni z obecného ohrožení. Hrozí jim 12 až 20 let nebo výjimečný trest včetně doživotí. Senát však i zbylé čtyři upozornil, že jejich jednání může kvalifikovat stejně. Všichni k soudu přišli, ve vazbě není žádný z nich.

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: ThinkStock

Podle obžaloby dostal na severní Moravu otrávený alkohol prodejce Martin Jirout, jemuž zlínský soud v květnu při projednávání hlavní větve kauzy uložil 16 let vězení. Údajně zprostředkoval dodávku asi 2300 litrů alkoholu otráveného metanolem pro Michala a Miroslava Klöselovy do Havířova. Podle státního zástupce se alkohol přes distributory Martina Posládka, Martina Svobodu a Václava Zlámala dostal ke spotřebitelům.

Klöselovi i Posládek byli obžalováni z obecného ohrožení, zbylí dva z ohrožování zdraví závadnými potravinami. Podle obžaloby mají na svědomí pět životů. Ohrožování zdraví závadnými potravinami se podle obžaloby dopustili i další muži z ostravské větve, Petr Čagan a Bohumil Malátek. Čagan údajně opatřil Malátkovi 150 litrů alkoholu, po jehož vypití zemřeli na Přerovsku tři lidé. Čagan prý dodal i alkohol do Brna, kde konzumaci nepřežil další muž.

Michal Klösel se omluvil poškozeným a pozůstalým. Přiznal, že s Jiroutem obchod dohodl. Důvodem prý byla kontrola celníků u jeho zaměstnavatele, likérky HP premium, která kvůli tomu nemohla dodávat levný nelegální alkohol. Podle něj ho likérky tehdy prodávaly běžně. Stával prý 50 až 60 korun za litr. "Pan Jirout s alkoholem obchodoval déle. Předpokládal jsem, že má výrobnu. Neměli jsme žádné tušení, že alkohol je závadný," uvedl Michal Klösel.

Dodal, že za dodávku měl domluvenou provizi a že alkohol kupoval Posládek. Jeho bratr Miroslav údajně jen u Jirouta po propuknutí aféry kontroloval, zda je alkohol v pořádku. Totéž u soudu řekl i Miroslav Klösel. Posládek a Svoboda vypovídat odmítli. Oba na policii tvrdili, že alkohol pro havířovské stánky odebírali z likérky HP premium a že o jeho kontaminaci metanolem nevěděli.

Vypovídat odmítl také Zlámal, který stejně jako Posládek a Svoboda podíl na obchodech s otráveným alkoholem u zlínského soudu popřel už na jaře jako svědek při projednávání hlavní větve kauzy. Vinu odmítl i Čagan. Podle něj dodal otrávený alkohol Malátkovi Libor Vanderka, který byl odsouzen na 20,5 roku v hlavní větvi případu. Popřel také to, že dodal alkohol do Brna, který pak údajně Petr Švábenský (odsouzený na 4,5 roku) prodal muži, jenž poté zemřel.

Hlavní líčení pokračuje ve středu. Státní zástupce podal v lednu obžalobu na 31 lidí. Případy 14 z nich zlínský krajský soud delegoval na okresní soudy po celé zemi. Ohledně ostravské větve vrchní soud rozhodl, že se věc projedná ve Zlíně, byť s tím nesouhlasili ani někteří obžalovaní. Obhájce Malátka Vratislav Kliment dnes uvedl, že ve věci podal stížnost k Ústavnímu soudu. Jeho žádost, aby zlínský soud počkal s jednáním do jeho rozhodnutí, ale senát zamítl.

Metanolová aféra začala 3. září 2012. Krajský soud ve Zlíně letos v květnu vynesl rozsudky nad deseti obžalovanými. Doživotní tresty dostali dva údajní míchači otrávené směsi, Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Mnohaleté tresty soud za obecné ohrožení uložil i ostatním. Hlavní distributor Jiří Vacula jako jediný svůj trest, 15 let, přijal. Ostatních devět mužů se odvolalo.

Tagy: proces Ostrava Kauza metanol

Zdroje: ČTK