Dnes je neděle 29. ledna 2023., Svátek má Zdislava
Počasí dnes -1°C Oblačno

Manželé v důchodu způsobují svým ženám deprese

Manželé v důchodu způsobují svým ženám deprese
Ilustrační foto | zdroj: Profimedia

Žena trpí daleko větším stresem, když její muž odejde do důchodu, zjistili italští vědci. A nejde pouze o stres - 'syndrom manžela v důchodu' způsobuje manželkám také nespavost a v krajních případech i deprese. Ačkoliv byl tento syndrom popsán už v minulosti, nový výzkum je jeho první plnohodnotnou studií.

Kamenem úrazu je podle odborníků odcizení. Muž a žena jsou si po svatbě paradoxně čím dál více vzdálení, neboť oba chodí do práce a netráví spolu mnoho času. Odchod do důchodu tento proces prakticky ze dne na den zastaví. Manželé jsou pak spolu téměř bez přestání, což má za následek vzrůstající napětí.

Daleko horší dopady má tento stav na ženy, proto dostal zmíněný syndrom název 'Retired Husband Syndrome' (RHS; syndrom manžela v důchodu). Muži po odchodu do důchodu totiž nepřebírají (a to ani částečně) část práce ženy v domácnosti. Ženy potom musí nejen zvládat své obvyklé povinnosti, ale navíc čelit i přítomnosti 'cizince' v domě.

Obzvlášť náročná je tato situace potom pro manželky, jejichž muži jsou již bez práce, zatímco ony samy zaměstnání stále mají.

Výzkum prováděli italští vědci Marco Bertoni a Giorgio Brunello z univerzity v Padově. Předmětem zkoumání byly ženy v Japonsku, výzkumníci však tvrdí, že výsledky platí pro manželky na celém světě.

Zdroje: