Luxusní klinika pro čtyřnohé pacienty, kam jezdí lékaři na zkušenou

MAGAZÍN - Magazín autor: red

Vybavení má možná lepší než kdejaká krajská nemocnice. O blaho pacienta na klinice také pečuje více zdravotníků. Však její "klienti" stojí i více než sto milionů korun. 

Vyhlášený koňský chirurg Olivier Lepage

Vyhlášený koňský chirurg Olivier Lepage,zdroj: Profimedia.cz

Zde pečují o hvězdy, ale v boxech. A na operačním sále tohoto univerzitního nemocničního centra pro koně má všechno velké rozměry: operační stůl unese tunu váhy, jsou tu obrovské infuze, sondy a cévky. Ve francouzském Marcy-l'Etoile je každoročně hospitalizováno na 1500 koní a další sem docházejí ambulantně. Klinika byla založena v roce 1998 na veterinárním kampusu o 44 hektarech školy VetAgro Sup.

"Jsme jedno z málo pohotovostních center pro koně v Evropě," řekl profesor Olivier Lepage z kliniky Clinéquine u Lyonu ve středovýchodní Francii. Další veterinární centra specializující se na koně jsou v belgickém Gentu, ve švýcarském Curychu či v nizozemském Utrechtu.

"Máme pacienty, jejichž cena se odhaduje na tři nebo čtyři miliony eur" (76 až 102 milionů Kč), říká. "Ale ať jde o hvězdy z dostihů nebo o obyčejné koně, léčba je stejná," říká tento chirurg s mezinárodní pověstí.

Víc lékařů než u lidí

V zemi, kde žije více než milion koní, tato klinika v průměru přijímá jeden naléhavý případ denně. Zdravotnický personál je připraven i v noci, klinika funguje čtyřiadvacet hodin denně včetně víkendu.

Každou kóji střeží videokamery a centrum má i dvoumístné boxy pro kobyly s mládětem.

VetAgro Sup, jedna ze čtyř státních veterinárních škol ve Francii, je na prvním místě z hlediska počtu ošetřených koní i z hlediska počtu náročných zákroků. "Nechtěli jsme tady oddělovat výuku, výzkum a kliniku," zdůrazňuje Isabelle Desjardinsová, která se specializuje na interní lékařství koní.

Na operačním sále se téměř nic neliší od operace lidí, jen počet lékařů je vyšší a pacient má čtyři nohy ve vzduchu. Pokud jde o anestezii neklidného zvířete s hmotností přes 800 kilogramů, je to zvláštní podívaná. Osmiletý kastrovaný samec, který má dostat anestezii před artroskopií, stojí v sále s vypolštářovanými stěnami. Personál ho povzbuzuje a hladí.

Šest osob ho drží proti zdi, aby se zmírnil jeho pád, až usne. Zvíře pak nadzvedne rumpál a na kolečkovém stole je přepraveno až na sousední operační sál. Zatímco chirurg pracuje na kloubech zadních nohou, na hlavu koně dohlížejí anesteziologové.

Oslové i závodní koně

Klinika vlastní magnetickou rezonanci, echografii i skener. Má však málo odborníků na rentgen. "Státní klinika má méně peněz než soukromá. Chybějí nám i veterinářské ošetřovatelky, které jsou nezbytné!" přiznává profesor Lepage.

Klientela je bohatá: zvířata pocházejí kromě Francie zejména ze Švýcarska, Itálie a Španělska. Pacienti jsou různí: od tažného koně po dostihového, ale i poníci, oslové a nedávno zde byl ošetřen dokonce medvěd ze zoologické zahrady v Lyonu.

"Za posledních 25 let jsme udělali velký pokrok. Dříve se poranění koně usmrcovali," říká chirurg. "Léčba koní je na stejné úrovni jako u lidí," dodává. Artróza, nemoci svalů, chirurgie, regenerační postupy, kmenové buňky... "Veterináři a lékaři se toho tady mohou hodně naučit. Kůň je velmi zajímavým modelem," zdůrazňuje profesor Lepage.

K nejčastějším zdravotním problémům, s nimiž se na klinice setkávají, patří koliky, které jsou u koní smrtelné. V centru mají i traumatologii, endovaskulární chirurgii, dermatologii a kardiologii.

Na škole se vyučuje i v angličtině. Loni tvořily 77 procent ze 160 studentů prvního ročníku dívky a letní školu navštěvovalo 18 studentů z 13 zemí.

Tagy: Francie zahraničí domácí zvířata zvířata a příroda

Zdroje: ČTK,AFP