Litviněnko mohl omylem spáchat sebevraždu, tvrdí podezřelý z jeho vraždy

- Aktuality autor: art

Ruský agent Alexandr Litviněnko mohl zemřít omylem, třeba kvůli neopatrné manipulaci s poloniem, tvrdí podnikatel Dmitrij Kovtun podezřelý z podílu na vraždě bývalého spolupracovníka FSB. 

Tak zná Alexandra Litviněnka celý svět - na nemocničním lůžku těsně před smrtí

Tak zná Alexandra Litviněnka celý svět - na nemocničním lůžku těsně před smrtí,zdroj: Profimedia.cz

Litviněnko mohl podle Kotvuna dostávat dávky náhodně unikajícího polonia, aniž by si toho všiml, už několik dní před svou smrtí. Nebezpečnou látku mohl agent podle jeho slov nosit u sebe, takže množství polonia v jeho těle postupně rostlo, až dosáhlo smrtelné úrovně. Kde by k poloniu Litviněnko přišel, ale podnikatel neví.

Kotvun se s Litviněnkem sešel těsně před jeho smrtí. Schůzky se účastnil i poslanec Andrej Lugovoj, kterého Britové označují za agentova vraha.

"Jsem si jistý, že přišel do styku s poloniem, aniž by to věděl. Možná to byl únik a polonium se hromadilo v jeho těle postupně," říká Kovtun a dodává, že Litviněnko mohl dostávat dávky radioaktivní látky v různém množství opakovaně, což by odpovídalo dnem, kdy se mu dělalo špatně.

Manželka Litviněnka tvrdí, že se její muž těšil pevnému zdraví a nebýval nemocný. To, že se Litviněnkovi udělalo špatně v noci na 16. října, spojuje jeho žena Marina s Kovtunem a Lugovým, s nimiž se ten den Litviněnko setkal. "Přímo říká, že se to předtím nestalo, že to přišlo po schůzce 16. října. A to není pravda," oponuje Kovtun a dodává, že Litviněnko jim na schůzce řekl, že se den před tím zřejmě přiotrávil a dokonce u něj byla sanitka.

Vysvětlit dokáže i to, jak se stopy radioaktivní látky dostaly na různá místa v Londýně a dokonce i do letadla, kterým letěl s Lugovým. Podle Kovtuna se na něj a na jeho kolegu přenesly stopy plutonia přímo z Litviněnka.

"V noci z patnáctého na šestnáctého je mu špatně, zvrací, přivolává sanitku. Ráno se sešel s námi a mohu si představit, jak je celý od polonia. Potřásli jsme si s ním ruku, pak jsme všude za sebou nechávali stopy," tvrdí pohotově podnikatel.

Vrchní soud v Londýně přerušil slyšení v případu Litviněnko na červenec a Kovtun nevylučuje, že se projednávání osobně zúčastní. Chce prý očistit své jméno.

Litviněnko zemřel v prosinci 2006 v Londýně. Podle lékařů se otrávil poloniem 210. Kovtun i Lugovoj jakýkoli podíl na jeho smrti odmítají. Ruské úřady nicméně odmítly vyhovět žádosti Britů a vydat Lugového ke stíhání do Británie. Případ Litviněnka přispěl k dlouhodobé krizi rusko-britských vztahů. 

Tagy: Rusko Velká Británie vyzvědačství a bezpečnost případ Litviněnko

Zdroje: Vlastní,Lenta.ru,Novaja Gazeta