Pitva Litviněnka byla kvůli radiaci zřejmě nejnebezpečnější v dějinách

- Aktuality autor: roj

Tělo bývalého ruského agenta Alexadra Litviněnka bylo natolik radioaktivní, že soudní patologové na sobě museli mít speciální ochranné obleky. Litvoněnko byl v Londýně v roce 2006 poloniem údajně otráven hned nadvakrát. 

Vdova po Alexandru Litviněnkovi přijíždí k soudu

Vdova po Alexandru Litviněnkovi přijíždí k soudu,zdroj: Profimedia.cz

Britský soud začal projednávat kauzu smrti Alexandra Litviněnka po letech znovu tento týden. Jeden z patologů, kteří se pitvy agenta zůčastnili, Nathaniel Cary dnes vyšetřovatelům řekl, že posmrtné ohledání těla provázela mimořádná bezpečnostní opatření.

"Považovalo se to za jedno z nejnebezpečnějších ohledání mrtvého těla, jaké se kdy uskutečnilo v západním světě. A já myslím, že tomu tak bylo," řekl Cary u soudu. On i jeho kolegové na sobě prý měli bílé kombinézy, ochranné rukavice i speciální kapuce, ve kterých dýchali vzduch skrz filtry.

Od počátku vyšetřování jsou podezřelými tehdejší ruští agenti Dmitrij Kovtun a Andrej Lugovský. Získané záznamy zachycující komunikaci obou podezřelých sice nelze použít u soudu, ale podle novinářů dokazují, že Litviněnkova smrt byla ze strany Moskvy "státem nařízenou vraždou". 

Tagy: Velká Británie Ukrajina sovětská rozvědka špionáž a rozvědka justice a soudy

Zdroje: ČTK