Tunel Blanka se otevře v půlce září, slibuje vedení Prahy

- Aktuality autor: pal

Tunel Blanka by mohl být uveden do provozu už letos 15. září, dohodli se na tom dodavatelé s městem. Navrhovaný termín je předběžný, ale město se zavázalo, že na dokončení stavby v dohodnutém termínu dohlídne.

Tunel Blanka by měli řidiči používat už na podzim tohoto roku

Tunel Blanka by měli řidiči používat už na podzim tohoto roku,zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Otevření tunelu se přitom už několikrát odkládalo. Naposledy město slibovalo, že Blanku otevře letos na jaře. Do stavby ale začala prosakovat voda, která poničila kabely. Zářiový termín je podle Inženýringu dopravních staveb (IDS) zatím předběžný.

Všechno bude záležet na tom, jak rychle se podaří udělat zkoušky nových kabelů a do kdy se stihne stavba předat. Náměstek pražské primátorky Petr Dolínek a ředitel IDS Petr Kvasnička ovšem slibují, že by se tunel mohl otevřít už koncem srpna. 

Kdo zaplatí výměnu poničených kabelů se město a IDS dohodnou až po otevření stavby. Náklady na výměnu se budou řešit na základě původní smlouvy, sporné částky bude řešit arbitráž. Firma ČKD, která kabely vyměňuje, by přitom mohla být s pracemi hotová už do konce letošního července. "Aktuálně se jedná o 84 kusů kabelů v souhrnné délce zhruba 15 kilometrů, které v současné době nevyhovují požadované normě," upřesnil mluvčí ČKD Karel Samec.

Vedení hlavního města kvůli výměně kabelů minulý týden podepsalo s ČKD memorandum. K němu se ve středu připojily firmy Metrostav a IDS.

Tunelový komplex měl řidičům sloužit už před čtyřmi lety. Stavbu zahájila radnice pod vedením tehdejšího primátora Pavla Béma. 

Tagy: Česko Praha tunel Blanka silniční doprava

Zdroje: ČTK