Labouristé chtějí zrušit staré pravidlo zvýhodňující bohaté Brity

- Aktuality autor: pal

Britští labouristé slibují v případě vítězství ve volbách zrušit stovky let staré pravidlo, které umožňuje bohatým Britům vyhnout se placení daní z příjmů v cizině. V současné době z něj těží desítky tisíc lidí včetně oligarchů, kteří mají kromě ruského i britské občanství. Šéf labouristů Ed Miliband to ve středu oznámil během projevu na Warwické univerzitě.  

Ed Miliband některé své potenciální voliče svým nápadem zrušit kontroverzní pravidlo asi moc nepotěšil

Ed Miliband některé své potenciální voliče svým nápadem zrušit kontroverzní pravidlo asi moc nepotěšil,zdroj: Profimedia.cz

Pravidlo z roku 1799 umožňuje lidem, kteří v Británii žijí několik let, aby uvedli jako místo svého trvalého bydliště i jinou zemi. V takovém případě pak daň ze svého zahraničního příjmu odvedou pouze tehdy, pokud tyto peníze pošlou do Británie.

Miliband tvrdí, že je to ve 21. století nepřijatelné. Británie je podle jeho slov kvůli tomu zahraničním daňovým rájem. Daňové výhody přitom štědře využívá například ruský miliardář a majitel fotbalového klubu Chelsea Roman Abramovič.

Šéf labouristů slibuje, že staré pravidlo zruší hned, jak se dostane k moci. Tedy pokud jeho strana uspěje ve volbách.

"Existují lidé, kteří žijí v Británii stejně jako vy nebo já, pracují v Británii jako vy nebo já, jsou v Británii trvale usazeni jako vy nebo já, byli tu vychováni, ale nemusí platit daně jako vy nebo já," říká Miliband. Na druhou stranu ovšem přiznává, že po zrušení výhody může z Británie odejít řada bohatých lidí. 

Tagy: Velká Británie labouristé britská politika volby v Británii

Zdroje: ČTK