Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Letos už byla ‚diverzita‘ OK: Zlatý glóbus za nejlepší drama získali Spielbergovi Fabelmanovi

Letos už byla ‚diverzita‘ OK: Zlatý glóbus za nejlepší drama získali Spielbergovi Fabelmanovi
Steven Spielberg se Zlatým glóby za nejlepší film a nejlepší režii | zdroj: Profimedia

Zlatý glóbus za nejlepší filmové drama si odnesl částečně autobiografický snímek Stevena Spielberga Fabelmanovi, který je volně založený na režisérově dětství a dospívání. Spielberg byl za stejný film oceněn také v kategorii režie. Cenu za nejlepší komedii či muzikál dostal na Zlatých glóbech film Víly z Inisherinu režiséra Martina McDonagha, který měl nejvíce nominací.

Zlatý glóbus (přehled vítězů ZDE) za nejlepší mužský výkon v dramatu porota udělila herci Austinu Butlerovi za biografický snímek o Elvisovi Presleym s názvem Elvis. Mezi ženami byla ve stejné kategorii vyznamenána Cate Blanchettová, která ve filmu Tár ztvárnila dirigentku německého symfonického orchestru, jež se potýká s překážkami v prostředí, kde vládnou muži.

V kategorii komedie si cenu pro nejlepšího herce odnesl Colin Farrell za Víly z Inisherinu. Mezi herečkami zvítězila v kategorii komedie Michelle Yeohová s filmem Všechno, všude, najednou.

Černé komedii Víly z Inisherinu se podařilo proměnit i nominaci za scénář, za nějž byl oceněn Martin McDonagh. Cenu pro nejlepší neanglicky mluvený film má snímek Argentina, 1985. Z animovaných filmů se porotě nejvíce líbil Pinocchio Guillerma del Tora. Tvůrce filmové hudby Justin Hurwitz získal Zlatý glóbus za hudbu k filmu Babylon.

O Zlatých glóbech rozhoduje Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu (HFPA). V kategorii dramatu dokázal Spielberg s filmem Fabelmanovi porazit mimo jiné pokračování akčního trháku Top Gun s názvem Top Gun: Maverick či druhý díl výpravného sci-fi snímku Avatar Jamese Camerona s názvem Avatar: The Way of Water.

Loni vyhlášení Zlatých glóbů bojkotovala řada hvězd a televizních studií na protest proti jejich nedostatečné diverzitě a televize NBC je odmítla přenášet. Herci i další zaměstnanci ve filmové branži vyčítali Asociaci zahraničních novinářů v Hollywoodu, že ve svých řadách neměla dostatek zástupců etnických menšin, údajný rasismus i korupci.

Asociace se za poslední rok snažila dát najevo, že se změnila. Předávání cen se letos nakonec vrátilo na obrazovky televize NBC a na ceremoniál přišla většina osobností. Tříhodinovým slavnostním večerem provázel jako moderátor americký komik Jerrod Carmichael, který na kontroverze kolem HFPA poukázal hned na začátku večera.

„Jsem tady, protože jsem černoch,“ poznamenal. „Jeden den si děláte doma mátový čaj. A druhý den vám zavolají, abyste se stal černou tváří kontroverzní bělošské organizace,“ dodal. „Já netvrdím, že HFPA byla rasistickou organizací, ale neměli jediného černošského člena, dokud nezemřel George Floyd. Přeberte si to, jak chcete,“ prohlásil také.

Na své nelehké začátky zavzpomínala oceněná malajsijská herečka čínského původu Yeohová. „Hollywood znamenal splnění mých snů, dokud jsem sem nepřišla,“ řekla. Uvedla, že byla označována za „menšinovou“ a že se jí lidé často ptali, jestli umí anglicky. „Byl to neuvěřitelný boj dostat se až sem, ale stálo to za to,“ dodala.

Ocenění za celoživotní dílo převzal herec Eddie Murphy. Herec Sean Penn uvedl video s poselstvím od ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, jehož země čelí ruské invazi.

O cenách Zlatý glóbus, udělovaných ve více než dvou desítkách kategorií, rozhodovalo letos 96 členů HFPA a asi stovka nečlenů. Zlaté glóby často napovídají, kdo později získá nejprestižnější cenu filmového světa - Oscara. 

PŘEHLED DRŽITELŮ CEN ZLATÝ GLÓBUS ZA ROK 2022
Film - drama: Fabelmanovi (režie Steven Spielberg)
Filmový herec - drama: Austin Butler - Elvis
Filmová herečka - drama: Cate Blanchettová - Tár
Film - komedie nebo muzikál: Víly z Inisherinu (režie Martin McDonagh)
Filmový herec - komedie nebo muzikál: Colin Farrell - Víly z Inisherinu
Filmová herečka - komedie nebo muzikál: Michelle Yeohová - Všechno, všude, najednou
Animovaný film: Pinocchio Guillerma del Tora (režie Guillermo del Toro a Mark Gustafson)
Neanglicky mluvený film: Argentina, 1985 - Argentina; režie Santiago Mitre
Filmová režie: Steven Spielberg - Fabelmanovi
Filmový scénář: Martin McDonagh - Víly z Inisherinu
Filmový herec ve vedlejší roli: Ke Huy Quan - Všechno, všude, najednou
Filmová herečka ve vedlejší roli: Angela Bassettová - Black Panther: Wakanda nechť žije
Zdroje: