Dnes je pátek 27. ledna 2023., Svátek má Ingrid
Počasí dnes 0°C Zataženo

Il Boemo Oscara mít nebude, do nominací postoupil Top Gun nebo Avatar

Il Boemo Oscara mít nebude, do nominací postoupil Top Gun nebo Avatar
Říjnová premiéra filmu Il Boemo | zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Na užší seznam uchazečů o nominaci na Oscara se v některých kategoriích dostaly velkorozpočtové filmy Top Gun: Maverick, pokračování filmu Avatar nebo Batman. Český výpravný historický film režiséra a scenáristy Petra Václava Il Boemo o skladateli z 18. století Josefu Myslivečkovi v kategorii zahraničních filmů neuspěl. Nominace dnes Americká filmová akademie zveřejnila na svých stránkách.

O nominaci v prestižní kategorii zahraniční film se ucházely snímky z 92 zemí, do dalšího kola výběru jich postoupilo 15. Porotu zaujal rakouský film Korzet, který dostal cenu pro nejlepší herečku na evropských filmových cenách, marocký snímek Modrý kaftan nebo Bardo, falešná kronika několika pravd od mexického režiséra Alejandra Gonzáleze Iñárritua. Postup filmu Joyland je vůbec prvním případem, kdy se do užšího výběru dostal snímek z Pákistánu.

Oscarový zúžený seznam se dále ztenčí na konci ledna, kdy bude do finálového kola nominováno pět filmů v každé kategorii. Slavnostní ceremoniál 95. ročníku cen americké Akademie filmového umění a věd je stanoven na 12. března 2023.

Zdroje: