Dnes je sobota 28. ledna 2023., Svátek má Otýlie
Počasí dnes -4°C Zataženo

Le Penová: Vyvěsit vlajku EU na Vítězný oblouk je útok na naši identitu

Le Penová: Vyvěsit vlajku EU na Vítězný oblouk je útok na naši identitu
Vlajka EU pod Vítězným obloukem | zdroj: Profimedia

Z pařížského Vítězného oblouku dnes úřady nechaly sejmout vlajku Evropské unie, kterou tam umístily u příležitosti zahájení půlročního předsednictví Francie v EU. Stalo se tak poté, co vyvěšení vlajky na symbolu francouzských vojenských úspěchů kritizovala šéfka francouzského Národního sdružení (RN) Marine Le Penová a další představitelé krajní pravice.

„Zkrášlit Vítězný oblouk pouze barvami Evropské unie, aniž by byla přítomna státní vlajka, je skutečným útokem na identitu našeho národa, protože tento památník uctívá naše vojenská vítězství a nachází se v něm hrob neznámého vojína,“ uvedla v prohlášení vůdkyně francouzské krajní pravice Le Penová. Proevropského prezidenta Emmanuela Macrona obvinila, že vyvěšení „přímo nařídil“.

O urážce hovořil v souvislosti s vlajkou i další krajně pravicový prezidentský kandidát Éric Zemmour. Kandidátka konzervativních republikánů Valérie Pécresseová požadovala, aby vedle evropské vlajky visela francouzská trikolóra. „Dlužíme to všem našim bojovníkům, kteří pro ni prolili svou krev,“ uvedla.

Tajemník pro evropské záležitosti Clément Beaune prohlásil, že umístění unijní vlajky na jedné z dominant francouzské metropole mělo být pouze dočasné a že její odstranění se předem plánovalo na dnešek. Kritiku od Le Penové už dříve označil za „předvolební kampaň a malicherné lži“. Odmítl také názory, že vláda couvla poté, co Le Penová pohrozila, že podá žádost o odstranění vlajky Státní radě. Ta má ve Francii funkci správního soudu a zároveň poradního orgánu exekutivy pro právní záležitosti.

„Neustoupili jsme, plán se nezměnil (...) Jsem plně přesvědčen, že osud Francie je v Evropě,“ řekl Beaune. Dodal, že se Le Penová a další mýlí, když tvrdí, že unijní vlajka nahradila na Vítězném oblouku vlajku francouzskou. Ta tam totiž podle něj trvale vyvěšená není.

Le Penová na twitteru označila stažení vlajky EU za „velké vlastenecké vítězství“. Macronův údajný ústupek podle ní zapříčinila „rozsáhlá mobilizace všech milovníků Francie a republiky“.

Le Penová může být podle průzkumů hlavním Macronovým soupeřem v jarních prezidentských volbách. Macron, který zatím neřekl, zda se bude v dubnu ucházet o znovuzvolení, Le Penovou porazil ve druhém kole voleb v roce 2017 poměrem 66 ku 34 procentům. Všechny průzkumy veřejného mínění mu přisuzují roli favorita na zisk dalšího pětiletého mandátu.

Zdroje: