Dnes je čtvrtek 1. prosince 2022., Svátek má Iva
Počasí dnes 0°C Zataženo nízkou oblačností

Kyjev vyzývá ke zdrženlivosti v informování o ofenzivě u Chersonu, může to škodit armádě

Kyjev vyzývá ke zdrženlivosti v informování o ofenzivě u Chersonu, může to škodit armádě
O přenesení bojů přímo do Chersonu dosud neinformovaly žádné ukrajinské ani ruské oficiální zdroje (Ilustrační foto) | zdroj: Profimedia

Ukrajinské ministerstvo obrany dnes vyzvalo ke zdrženlivosti ohledně informování o pokračující ukrajinské ofenzivě u Chersonu. Šíření jakýchkoliv zpráv před koncem operace podle něj armádě škodí.

„I když máte vlastní zdroje informací na frontě, není třeba psát na sociální sítě podrobnosti o vojenských operacích ukrajinské armády,“ uvedla náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová s tím, že oficiální informace jsou zveřejňovány záměrně se zpožděním, aby neprozradily některé takticky důležité detaily.

Maljarová reagovala na prohlášení dvou bývalých a jednoho současného ukrajinského poslance, kteří zveřejnili, jaké zbraně armáda použila v postupu směrem na Cherson, a informovali o tom, že v oblastním městě již Ukrajinci „obsadili čtyři ulice“.

O přenesení bojů přímo do Chersonu dosud neinformovaly žádné ukrajinské ani ruské oficiální zdroje. Podle některých vojenských bloggerů se Ukrajincům podařilo v minulých dnech dobýt obec Kyselivka, která představovala významný opěrný bod ruské obrany před Chersonem. S postupem na přilehlou obec Klapaja se přiblížili k Chersonu na zhruba osm kilometrů.

Cherson s předválečnou populací necelých 300 000 lidí je jediné administrativní centrum ukrajinské oblasti, které ruská armáda dobyla od počátku invaze 24. února. Město ležící při ústí Dněpru má strategickou polohu při operacích ukrajinské armády na osvobození okupovaných území na jihu země.

Zdroje: