Kyjev hlasuje o pádu vlády. Tisíce opozičníků demonstrují u parlamentu

SLEDUJEME - Aktuality autor: Danica Klein

Tisíce stoupenců ukrajinské opozice strávily dnešní noc na hlavním kyjevském náměstí a dál blokují sídlo vlády premiéra Mykoly Azarova. Mnozí z nich se ráno připojili k dalším tisícům demonstrantů u parlamentu, kde mají dnes poslanci hlasovat o nedůvěře Azarovovu kabinetu, který se postavil proti dalšímu sbližování Ukrajiny s Evropskou unií. 

Demonstrace, Kyjev

Demonstrace, Kyjev,zdroj: Huffington Post

Kritici vlády nocovali ve stanech na náměstí Nezávislosti navzdory mrazivým teplotám, poznamenala agentura DPA. Bývalý ministr vnitra Jurij Lucenko je vyzval, aby s protesty nepolevovali. Stovky lidí se pak ráno znovu vydaly k vládní čtvrti, kde zablokovaly přístup do sídla vlády a do ministerstev. 

Většina opozičních aktivistů se z centrálního náměstí v ranních hodinách přesunula k budově parlamentu střežené stovkami policistů, kde spolu s dalšími demonstranty volali po odvolání vlády, o němž mají dnes poslanci rozhodovat. Řada účastníků shromáždění na sobě podle AFP měla červené vesty symbolizující barvy opozičního hnutí UDAR mistra světa v boxu Vitalije Klička, který patří k iniciátorům hlasování o nedůvěře. 

Opozice, k níž se hlásí poslanci strany Vlast, hnutí UDAR a strany Svoboda, nemá v jednokomorovém ukrajinském parlamentu většinu. Ze 450 poslanců se může spoléhat jen na 168, přičemž k vyslovení nedůvěry je zapotřebí nadpoloviční většina 226 hlasů. Opoziční vůdci ale doufají, že nečekané odvolání ukrajinských plánů na těsnější spolupráci s Evropskou unií přivede do protivládního tábora i některé další poslance. 

Tagy: Ukrajina demonstrace Kyjev pád vlády

Zdroje: ČTK