Okamura a Gazdík se utkají o funkci místopředsedy Sněmovny

- Aktuality autor: Danica Klein

O funkci místopředsedy Sněmovny se utkají bývalý šéf klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík a předseda hnutí Úsvit Tomio Okamura. Jiné nominace sněmovní strany nepodaly. Volba se uskuteční na schůzi dolní komory ve středu. 

Tomio Okamura, Petr Gazdík (vpravo)

Tomio Okamura, Petr Gazdík (vpravo),zdroj: Redakce

Čtvrté křeslo místopředsedy Sněmovny zůstalo po první volbě zatím neobsazeno. Před týdnem neuspěli Okamura ani jeho protikandidát Miroslav Kalousek (TOP 09). 

Zatímco Úsvit nominoval opět Okamuru, Kalousek si vyměnil role s Gazdíkem. Zatímco Kalousek je nově šéfem frakce TOP 09 a Starostů, Gazdík bude usilovat o místopředsednické křeslo Sněmovny. 

Poslanci zvolili minulou středu tři místopředsedy. Stali se jimi Jaroslava Jermanová (ANO), Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) a Vojtěch Filip (KSČM). Už v prvním kole vypadla bývalá předsedkyně dolní komory Miroslava Němcová (ODS). Sněmovnu nově vede sociální demokrat Jan Hamáček. 

Bývalý senátor Okamura dostal v obou kolech tajné volby víc hlasů než první místopředseda TOP 09 a exministr financí Kalousek. Ani jednomu ale jejich počet k získání křesla nestačil. 

Tagy: poslanecká sněmovna místopředseda

Zdroje: ČTK