Kubánci upravovali Castrovy fotky, aby zmizelo naslouchátko

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Kubánský režim vypouštěl do světa digitálně vylepšené fotografie bývalého prezidenta Fidela Castra. Oznámila to agentura AP, která se rozhodla sérii zmanipulovaných snímků vyřadit ze svého archivu. Kuba se snažila upravit fotografie tak, aby nebylo vidět Castrovo naslouchátko.

Fidel Castro

Fidel Castro,zdroj: Reuters

Fotografie z nedávného setkání Castra a jeho manželky Dalie Sotové s argentinskou prezidentkou Cristinou Fernándezovou Kirchnerovou zveřejnil kubánský vládní fotoateliér Estudios Revolución a AP je převzala do svého archivu. Když je však agentura podrobila detailní kontrole a porovnání s dalšími snímky z akce, zjistila podstatné rozdíly. Castro vypadá na upraveném snímku opálenější, zásadním zásahem je však odstranění šňůry od naslouchací pomůcky, která na původní fotografii vede do jeho levého ucha.

AP se proto tento týden rozhodla sedm upravených fotek ze svého archivu odstranit.

Bývalý vůdce kubánské socialistické revoluce a dlouholetý prezident Castro se s několika lídry latinskoamerických zemí setkal koncem ledna během summitu Společenství latinskoamerických a karibských států (CELAC). Podle brazilské prezidentky Dilmy Rousseffové je na tom sedmaosmdesátiletý politik zdravotně dobře, Kubánci však kvůli jeho výraznému ústupu do pozadí a výjimečnosti veřejných vystoupení spekulují o jeho nalomeném zdraví.

Castro v roce 2006 kvůli vážným zdravotním problémům předal vládu o pět let mladšímu bratru Raúlovi a do současné politiky karibského ostrova téměř nezasahuje.

Tagy: Kuba photoshop naslouchátko

Zdroje: ČTK