Příměří v syrském Homsu bylo prodlouženo o tři dny, řekl guvernér

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Příměří v syrském Homsu bylo prodlouženo o tři dny, aby bylo možné evakuovat z obléhaného města další civilisty. Uvedl to dnes v telefonickém rozhovoru pro agenturu Reuters guvernér provincie Homs Talál Barazí. Od minulého pátku bylo podle něj evakuováno 1400 osob.

Evakuace je součástí humanitární operace, která trvá díky dohodnutému příměří. To mělo původně trvat jen do noci na dnešek. "Příměří bylo prodlouženo o další tři dny počínaje dneškem. Tak bude možné evakuovat zbývající civilisty," prohlásil Barazí.

Z dosud evakuovaných 1400 osob prochází asi 220 i nadále určitou kontrolou, což znamená, že byli zadrženi nebo jsou vyslýcháni, poznamenala Reuters. Agentura AFP již dříve uvedla, že mezi evakuovanými bylo 336 mužů ve věku 15 až 55 let, které syrské úřady zadržely, aby je mohly vyslechnout a vyloučit, že mezi nimi nejsou bojovníci opozice.

Humanitární konvoje přivezly v uplynulých dnech do Homsu desítky pytlů s moukou a rýží, dále olej, cukr, sůl a další potraviny.

Od roku 2011, kdy syrské boje začaly, má za sebou Homs už mnoho ofenziv a město je mimořádně poničené. Některé jeho části stále ovládá opozice a armáda se je snaží získat pod svou kontrolu. Staré Město vojsko obléhá od roku 2012. Lidem tam postupně došly zásoby a mnozí hladoví.

Tagy: Sýrie homs

Zdroje: ČTK