Dnes je středa 1. února 2023., Svátek má Hynek
Počasí dnes 1°C Občasný déšť se sněhem

Krysí hrdina, který zachránil spoustu lidských životů, je po smrti

Krysí hrdina, který zachránil spoustu lidských životů, je po smrti
Krysí sameček Magawa obdržel za své služby při hledání min a dalších výbušnin medaili za statečnost | zdroj: Profimedia

Uhynul krysí sameček Magawa, který v Kambodži vyčenichal přes stovku nášlapných min a dalších výbušnin a za své služby dostal i vyznamenání za statečnost. Za svou pětiletou kariéru pomohl prohledat okolo 225 000 metrů čtverečních, což je ekvivalent 42 fotbalových hřišť.

Jak v prohlášení uvedla belgická nevládní organizace Apopo, která hlodavce vycvičila, sameček krysy obrovské poklidně uhynul během uplynulého víkendu ve věku osmi let. Krysa se prý těšila dobrému zdraví a celý víkend strávila hraním, k jeho konci se ale zdála unavená, pospávala a měla menší chuť k jídlu. „Ztrátu Magawy cítí celá Apopo. Jsme vděční za úžasnou práci, kterou odvedl,“ dodala organizace.

Krysy mají dobře vyvinutý čich a umějí odhalit chemické složky ve výbušninách. Ignorují různé kovové úlomky a vyhledávají miny rychleji než člověk. Jakmile na nějakou narazí, upozorní na ni svého lidského spolupracovníka, který je doprovází.

Magawa při výcviku dostával jako odměnu své oblíbené pochutiny banány a arašídy. Výcvik hlodavců k vyhledávání nášlapných min a nevybuchlé munice trvá obvykle rok a zvířata po jeho absolvování obdrží certifikát. Práce, která by člověku s detektorem kovu trvala čtyři dny, zabrala krysímu samečkovi zhruba půl hodiny.

Magawa se narodil v roce 2014 v Tanzanii, v Kambodži působil od roku 2016. Za svou kariéru odhalil 71 nášlapných min a 38 kusů nevybuchlé munice, za což mu britská veterinární charitativní organizace PDSA jako první kryse udělila vyznamenání za odvahu a oddanost. Do důchodu se odebral letos v červnu.

Kambodža je jednou ze zemí světa, které jsou minami nejvíce zamořené, uvádí na webu organizace Mag International, jež se věnuje odminovávání ve více než dvaceti státech. Nášlapné miny jsou v Kambodži pozůstatkem bojů mezi Rudými Khmery, vládou a dalšími aktéry zejména v 70. a 80. letech minulého století. Od roku 1979 tam výbušniny zabily nebo zranily přes 64 000 lidí. 

Zdroje: