Krocan se na státní znak USA neprosadil
Nechybělo mnoho a ve státním znaku USA se místo hrdého orla mohl šklebit krocan. Padaly i jiné návrhy, ale heraldický dravec to nakonec přece jen vyhrál.
Státní znak Spojených států amerických zobrazuje orla bělohlavého, který v pařátech třímá třináct šípů a olivovou ratolest s třinácti olivami i listy. Třináctkrát jsou zde zastoupeny i hvězdy nad orlí hlavou a červené a bílé pruhy na hrudi. To všechno symbolizuje 13 zakládajících států USA, což doplňuje latinský citát E pluribus unum (doslova z mnoha jeden).
Oficiálně byl státní znak schválen 20. června 1782, ovšem ne všichni byli s touto volbou spokojeni. Mnoho nechybělo a ve znaku mohlo být úplně jiné zvíře, mimochodem pro Spojené státy rovněž typické.
Diplomat, politik a vynálezce Benjamin Franklin v dopise adresovaném své dceři Sally zpochybňoval údajně špatnou povahu orla, který je zbabělý a krade kořist menším dravcům. Franklin navrhoval, aby byl ve znaku krocan, jehož obdivoval především pro jeho statečnost – dokonce i ve vztahu k lidem. Navíc v 17. století indiáni zachránili hladovějící puritánské osadníky před smrtí hladem, když jim darovali právě divoké krocany.
Debata o podobě státního znaku začala v roce 1776 a trvala šest let. Franklin vedle krocana navrhoval také chřestýše nebo biblického Mojžíše s faraonem, Thomas Jefferson doporučoval anglosaské mytologické postavy, zatímco v hlavě Johna Adamse se zase zrodil bájný hrdina Herkules. Padaly i návrhy na holubici, bohyni spravedlnosti, bohyni svobody, děti Izraele a válečníky.
Jako heraldicky nejvhodnější zvíře se ale nakonec prosadil právě orel bělohlavý. Krocan jako národní symbol byl zamítnut s tím, že je to hloupý a ješitný pták. Definitivní podobu, jak ji známé dnes, získal orel v roce 1885.
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,250 | 25,390 |
USD | 24,030 | 24,210 |