Dnes je úterý 7. února 2023., Svátek má Veronika
Počasí dnes -9°C Polojasno

Koudelka je starý známý. Pomáhal Klausovi i Zemanovi

Koudelka je starý známý. Pomáhal Klausovi i Zemanovi
zdroj: Profimedia

O právníku Zdeňku Koudelkovi se v souvislosti s amnestií psalo už v lednu. Nový prezident Miloš Zeman Koudelku podržel a autorství oficiálně připsal Pavlu Hasenkopfovi. Není to ale žádné překvapení, jak píše ve své glose novinář Josef Kopecký na serveru iDnes.cz.

Koudelka Zemanovi vždy věrně sloužil. V době svého poslaneckého mandátu například vytvořil „Koudelkův volební dělitel“. Jednalo se o způsob přepočítávání hlasů, který měl v éře opoziční smlouvy oslabit menší strany.

Jako poslanec také Koudelka velmi kritizoval Bohumínské usnesení, kterým si ČSSD zakázala politickou spolupráci s komunisty.

Koudelka měl být ústavním soudcem

Klaus pak Koudelku neúspěšně prosazoval do Ústavního soudu. Zeman v červnu hodlá navrhnout další čtyři ústavní soudce. Pokud by teď tedy přiznal Koudelkův podíl na přípravě podkladů pro bývalého prezidenta Václava Klause, stal by se z Koudelky nepoužitelný kandidát.

Zeman v pondělí vydal prohlášení, které nic nevyvrátilo, ale ani nepotvrdilo. Klausovu amnestii podle současného prezidenta připravoval také právník Hasenkopf. Ten ale nikdy nepopíral, že patřil k lidem, kteří amnestii připravovali a diskutovali o ní. Poskytl ovšem prezidentovi podklady, které mají ukazovat na Koudelku jako autora finální verze amnestie.

Kopecký připomíná, že současná telenovela kolem amnestie nemůže nikoho zmást. Autorem je exprezident Klaus. On je za ni politicky odpovědný. Navíc amnestii umožnil také premiér Petr Nečas tím, že ji spolupodepsal, i když nemusel.

Zdroje: