Koruna oslabila k euru, výrazněji k dolaru. Důvod? Řecký dluh

- Aktuality autor: Danica Klein

Česká měna dnes mírně oslabila k euru a výrazněji k dolaru. Proti úternímu závěru se v 17:00 obchodovala o pět haléřů slabší na 24,21 Kč/EUR. Vůči dolaru ztratila 25 haléřů na 16,94 Kč/USD, vyplývá z údajů serveru Patria Online.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Koruna stejně jako další regionální měny podléhá vývoji ve světě, důvodem jsou stále nevyřešené problémy s řeckým dluhem. "Respektive to, že nikdo neví, jak se případu Řecko elegantně zbavit. Nechuť k riziku roste, což vede k výprodeji středoevropských měn.

Sedmihaléřové pásmo

Vývoj středoevropských ekonomik zůstává podružný. I z nadhledu týdne očekáváme další mírné oslabení koruny k euru," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora. 
Podle analytika Komerční banky Miroslava Frayera dnes regionální měny proti úternímu závěru ztratily třetinu procenta.

"Koruna se proti euru během seance pohybovala v sedmihaléřovém pásmu, když nejlevněji se na mezibankovním trhu nakupovalo jedno euro za 24,153 korun," uvedl.

Strmý propad indexu

Pozornost se nyní podle analytika Patria Finance Tomáš Vlka obrací k páteční schůzce německé kancléřky Angely Merkelové s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym, která by snad měla pohnout patovou situací. Další špatnou zprávou, která rovněž dolehla na trhy, byl podle Vlka strmý propad indexu průmyslové aktivity v oblasti New Yorku.

"Index se dostal dokonce do záporu, což znamená očekávaný pokles sektoru. Toto číslo dnes zastínilo další data jako průmyslové výroby nebo americkou inflaci," konstatoval. 
Euro dnes oslabovalo a proti dolaru se evropská měna sesunula na 1,4280 USD/EUR.

Tagy: Koruna Euro Dolar dluh ekonomika Řecko finance

Zdroje: ČTK