Dnes je čtvrtek 9. února 2023., Svátek má Apolena
Počasí dnes -7°C Skoro jasno

Koronavirus jako boží pomsta? Rasistický článek vyvolal ostrou kritiku

Koronavirus jako boží pomsta? Rasistický článek vyvolal ostrou kritiku
Inkriminovaný článek v týdeníku Demokracija | zdroj: twitter.com

Politický skandál vyvolal ve Slovinsku článek o koronaviru, který prý Bůh seslal na Zemi, aby zachránil bělochy před jinými rasami.

"Bůh stvořil virus, který zachrání pokrokovější bílou rasu od zkázy, virus, kterým se nakazí pouze určití lidé, rasy a jedinci s určitými vlastnostmi. Jedná se proto o cílenou likvidaci, stejně jako se lidé zbavují škodlivých druhů, plísní a plevele," napsal v pondělí týdeník Demokracija, založený konzervativní Slovinskou demokratickou stranou (SDS) premiéra Janeze Janši.

SDS sama čelí kritice, že používá nenávistnou rétoriku proti politickým oponentům, novinářům, ale i migrantům, kteří jsou ostatně v uvedeném textu zmíněni jako jedna z "kategorií", kterou "boží virus" může zničit.

Článek byl z webových stránek Demokracije stažen poté, co jej opozice i veřejnost kritizovaly jako rasistický a v rozporu se slovinskou ústavou. Vyzvaly rovněž státní zastupitelství, aby odpovídajícím způsobem konalo. Autor textu Aleksander Škorc čelí trestnímu oznámení a stejně tak šéfredaktor Demokracije Jože Biščak za to, že dopustil jeho zveřejnění.

Biščak, jehož část slovinských médií označuje za hlavní "hlásnou troubu" SDS i premiéra osobně, se hájil tím, že článek je "společensko-politickou satirou", která byla zveřejněna v rubrice určené pro tento žánr, a v tištěné verzi mu byla vyhrazena až šestá strana. Kromě toho připomněl, že jde už o páté pokračování a kritici si vzali na paškál právě to poslední, aniž by četli čtyři předchozí.

Opoziční strany levice a liberálního středu vyzvaly koaliční partnery SDS ve vládě, aby se proti článku veřejně ohradily. Text označily za "zcela nepřijatelný", "rasistický", "nekřesťanský" či "fašistoidní" výlev, na nějž je zapotřebí odpovědět politickou, ale i soudní cestou. Někteří vyzvali k hlasování o nedůvěře vládě.

Naděje opozice na změnu poměrů ve vládě v pondělí posílila informace o návratu matadora slovinské politické scény Karla Erjavece do čela levicově zaměřené Demokratické strany důchodců Slovinska (DeSUS), která je nyní členem Janšova vládního kabinetu. Erjavec se podle agentury STA k možnému přechodu své strany do opozičního tábora nevyjádřil, některá média o něm nicméně spekulují jako o možném Janšově nástupci v čele vlády.

Zdroje: