Dnes je středa 31. května 2023., Svátek má Kamila
Počasí dnes 22°C Polojasno

Kontroly na vnitřní hranici Schengenu jsou krajním opatřením, říká Rakušan; odmítá je i Posselt

Kontroly na vnitřní hranici Schengenu jsou krajním opatřením, říká Rakušan; odmítá je i Posselt
Vít Rakušan | zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Kontroly na vnitřní hranici schengenského prostoru jsou podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) krajním opatřením. „V této chvíli k tomu nemusíme přistupovat,“ řekl Rakušan na dnešním setkání se spolkovou ministryní vnitra Nancy Faeserovou. Hlavním tématem jejich setkání byl režim na česko-německých hranicích. Německá ministryně uvedla, že otevřené hranice jsou důležité pro občany v každodenním životě a nerada by to měnila. Proto Německo od znovuzavedení kontrol upustilo, dodala.

„Udělali jsme všechno pro to, aby se bezpečnostní situace zlepšila i bez uzavření hranic,“ uvedla Faeserová.

Ministryně ve čtvrtek oznámila, že Německo kvůli ilegální migraci posiluje policejní hlídky u hranic s Českem a Polskem. Policisty doplní mobilní jednotky a policie bude intenzivněji dělat takzvané skryté namátkové kontroly. Rakušan před dvěma týdny prohlásil, že nepředpokládá, že by Německo kvůli migraci zavedlo pravidelné kontroly na hranicích s Českem.

Německá policie v dubnu podle dřívějších údajů spolkového ministerstva vnitra zaznamenala nejvíce případů ilegálního překročení hranice ve směru z Polska - bylo jich 2427. Na hranicích s Rakouskem jich evidovala necelých 1300 a na hranici s Českem devět stovek.

Saský ministr vnitra Armin Schuster řekl, že migrace představuje obrovský problém, který má významný dopad na Sasko. Největší tlak je na německo-polské hranici. Počet ilegálních migrantů, kteří překračují česko-saskou hranici, se podstatně snížil, což není náhoda, uvedl Schuster s poukazem na Rakušana, který připomněl, že Česká republika zavedla loni kontroly na česko-slovenské hranici. „Tím se tlak na nás zmenšil, my to v Sasku cítíme a jsme také za to vděční,“ řekl. Díky kontrolám klesl podle Rakušana počet lidí tranzitujících přes ČR o 98 procent, což se projevilo i na česko-německé hranici. „V současné době je situace stabilizovaná,“ uvedl.

Sasko se bude podle ministra vnitra Schustera soustředit na polsko-německou hranici. Poděkoval Faeserové, že je ochotna se zabývat tím, co Sasko trápí. Počet ilegálních migrantů, kteří byli zadržení na území Saska a jsou vybaveni běloruskými pasy, se podle ministra zvýšil o 68 procent. Podle Faeserové je nutné si uvědomit, co by zavedení kontrol znamenalo pro život obyvatel, pro obchodníky. Vhodné je podle ní přenést dobré zkušenosti z německo-české hranice na německo-polskou hranici.

Česko bylo aktivní podle Rakušana hned na začátku konfliktu na Ukrajině. „Proto jsme zavedli kontroly na hranicích česko-slovenských, to byla naše reakce. Nyní pracují společné hlídky na slovenské straně, tam už kontrolují vlaky, nemáme proto problém s tím, že bychom vraceli migranty,“ řekl Rakušan.

Faeserová již dříve odmítla požadavky zástupců Saska a Braniborska, aby na hranicích s Českem a Polskem byly zavedeny stálé kontroly. Trvá na tom, že předpokladem pro takový krok by bylo závažné ohrožení veřejného pořádku a vnitřní bezpečnosti a považuje ho za „opatření poslední instance“.

Dočasně kontroly nyní zavedlo Slovensko na hranicích s Českem, Polskem, Rakouskem a Maďarskem, a to kvůli zajištění veřejného pořádku a bezpečnosti v době konání mezinárodní konference v Bratislavě a také akce motocyklového klubu Hells Angels. Období možných kontrol potrvá do 8. června.

Sudetští Němci podle Posselta odmítají hraniční kontroly s ČR

Sudetští Němci odmítají znovuzavedení kontrol na hranicích s Českou republikou. Dnes to v Řezně u příležitosti začínajícího sudetoněmeckého sjezdu prohlásil šéf sudetských Němců Bernd Posselt. Dodal, že je rád, že bavorský premiér Markus Söder se k saským a braniborským požadavkům nepřipojil. Sasko a Braniborsko chtějí kontroly také na hranicích s Polskem.

„My sudetští Němci jsme důrazně proti zavádění stacionárních kontrol na německo-českých hranicích, jak premiéři Saska a Braniborska bohužel žádají. Jsem rád, že Markus Söder se k nim nepřipojil,“ řekl Posselt. Český premiér Petr Fiala před zhruba dvěma týdny jednal v Bavorsku se Söderem, který mu řekl, že stacionární kontroly na pomezí s Českem Bavorsko nepožaduje. Söder to zdůvodnil mimo jiné tím, že Česko kvalitně chrání své hranice.

„Jsem rozhodně proti kontrolám. A na sudetoněmeckém sjezdu zdůrazníme, že my sudetští Němci nechceme mezi Bavorskem a Čechy v srdci Evropy žádné hraniční kontroly. To nepatří do Evropy, není to evropské, je to antievropské,“ dodal Posselt.

Tento měsíc se německý kancléř Olaf Scholz dohodl s premiéry spolkových zemí, že Německo může podle migrační situace zavádět dočasné kontroly na hranicích se svými sousedy po vzoru těch, které od roku 2015 provádějí na pomezí s Rakouskem. Tyto kontroly ale nejsou plošné po celé délce hranic s Rakouskem, ale jen na vybraných přechodech.

Zdroje: