Čtyři pětiny Čechů se bojí, že důsledky finanční krize se přímo dotknou jejich domácnosti. Více než polovina lidí se obává krachů bank.
Dopadů finanční krize na domácnost se obává 80 % Čechů, zjistila v průzkumu veřejného mínění agentura STEM/MARK. Jistota zaměstnání bude pravděpodobně ovlivňovat podstatnou měrou i ekonomické vyhlídky domácnosti do příštího roku. Horší ekonomickou situaci své domácnosti očekává 48 % lidí, stejnou 46 % a lepší pouze 7 %.
Podle názorů respondentů průzkumu STEM/MARK bude nutné čelit finanční krizi delší dobu. 1-2 roky krize očekává 57 % respondentů, více než 2 roky předpokládá 29 % lidí. Vzdálenější časový horizont konce krize může negativně ovlivňovat budoucí výdaje domácností. Nyní chce omezovat výdaje v nejbližším půl roce 67 % lidí.
Lidé, kteří plánují šetřit, mají následující priority. Nejčastěji chtějí šetřit na topení (71 %). Posezení s přáteli u kávy, vína nebo piva bude také méně. Restauratéři pravděpodobně neuvidí v nejbližší době část svých zákazníků, kteří raději zůstanou doma, než by utráceli za konzumaci v pohostinství (58 %). Nákup vánočních dárků (60 %), výdaje za telekomunikační služby (60 %) a výdaje za dovolenou (56 %), patří společně do první pětice oblastí, kde by se měly projevit úsporné plány domácností.
Krachu bank se obává 54 % lidí. Za bezpečně uložené považuje své finance u domácích bank 69 % respondentů a 21 % deklaruje záměr vybrat raději podstatnou část svých úspor a ponechat je doma.
Za produkty z bankovního portfolia, které nejvíce ztrácejí na pocitu bezpečnosti, jsou považovány investice do fondů a akcií. 48 % lidí se domnívá, že současná situaci snížila bezpečnost uložení peněz do fondů a akcií. Na druhém pólu stojí nejméně zasažené, a tedy nejbezpečnější stavební spoření, kde snížení bezpečnosti deklarovalo 17 % lidí.