Klinika čínské medicíny má už dva roky zpoždění. V Česku ale vznikne, ujišťuje CEFC
Vznik centra tradiční čínské medicíny v Hradci Králové má už téměř dvouleté zpoždění. Čínská skupina CEFC zmítaná nespecifikovanými problémy ovšem stále ujišťuje, že "je připravena dostát svým závazkům", píše Eliška Hradilková Bártová na webu Hlídací pes.
O tom, že v Česku vznikne první centrum tradiční medicíny na půdě fakultní nemocnice, se hovoří již od roku 2016. Projekt má financovat čínská skupina CEFC. Jeho realizace se ale zdržuje; ministerstvo zdravotnictví kvůli tomu zřídilo na počátku letošního března speciální komisi.
Ta rozhodla, že centrum vznikne nezávisle na nemocnici. V současné době se na půdě ministerstva proto řeší, jakou právní formu bude čínské centrum vlastně mít, když nebude spadat pod akreditované lékařské zařízení.
Až dosud se totiž počítalo s tím, že středisko alternativní medicíny bude pod patronací zdravotního zařízení, které stanoví jasná pravidla. Nyní se ale objevují obavy, zda oddělením od fakultní nemocnice nedojde ke ztrátě kontroly nad kvalitou poskytovaných zdravotnických služeb.
"My nemáme žádná práva, žádné pravomoci o tom rozhodovat," řekl HlídacíPes.org zástupce královéhradecké nemocnice Zdeněk Tušl. "Nejsme ani v ministerské komisi, takže v současné době netušíme, jak to s centrem tradiční medicíny vůbec bude."
Vše připraveno
Ve skupině, která má rozhodnout o dalším osudu centra, zasedá devět lidí včetně ministra Adama Vojtěcha (ANO) nebo zástupce čínské CEFC Jaroslava Tvrdíka. Nově za Nadační fond tradiční čínské medicíny vystupuje také bývalý poslanec ODS Boris Šťastný.
"Nemám žádné pochybnosti o realizaci a úspěchu tohoto projektu," říká Šťastný navzdory zprávám o stávajících ekonomických problémech CEFC.
"Centrum nebude jen místem pro vědu a výzkum a jejich aplikaci, bude i bránou pro navazování kontaktů pro naše lékaře, sestry a další zdravotnické pracovníky se světem, kde se nebere v potaz jen anatomická a fyziologická stránka nemoci, ale i její psychologický rozměr," dodává někdejší zdravotnický expert ODS.
Podobně optimisticky vnímá situaci také ministerstvo zdravotnictví.
"Vše je připraveno a pokud dojde k výběru stavební firmy, její stavba by mohla začít v horizontu dvou měsíců," avizuje mluvčí resortu Gabriela Štěpanyová.
Problémům navzdory
Čínská skupina CEFC podle vlastního vyjádření již na účet Nadačního fondu Tradiční čínské medicíny vložila 100 milionů korun, dalších 170 milionů má na konto zaslat do konce letošního roku.
Nicméně CEFC se nyní podle dostupných informací potýká s ekonomickými problémy, její hlavní představitel a poradce prezidenta Miloše Zemana Jie Ťien-ming má být dokonce vyšetřován kvůli korupci a jeho osud je nejasný.
Podle agentury Reuters dokonce vedení CEFC převzala čínská státní agentura, to ale společnost popřela. Kromě toho čelí CEFC vyšetřování také v USA kvůli podezření z uplácení afrických politiků.
"Jednoznačně jsme deklarovali připravenost hradit 100% svých závazků včetně úhrady případné ztráty z provozu tohoto vědeckého a výzkumného zařízení TČM," konstatuje aktuální situaci navzdory mluvčí CEFC v Česku Pavel Bednář.
Varovné signály
V ministerské pracovní skupině, která má řešit nejen projekt čínské medicíny, ale také její rozvoj v rámci českého zdravotnictví, zasedají čtyři zástupci ministerstva. Vedle ministra se na rozhodování podílí jeho náměstek Roman Prymula.
Ten vedl nemocnici v Hradci Králové, když zde vznikla ambulance čínské medicíny. Po jeho cestě do Číny vznikl také nápad vybudovat v hradecké nemocnici speciální kliniku čínské medicíny.
Ačkoli byl Prymula z vedení nemocnice posléze odvolán kvůli střetu zájmů, bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) jej jmenoval svým náměstkem pro zdravotní péči. V této funkci zůstává i nadále.
Dalším členem komise je náměstek Radek Policar či ministerský poradce Tomáš Pala, zástupce České lékařské společnosti Vladimír Tesař a hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán (ČSSD). Členem je také bývalý ministr Martin Holcát, náměstek ředitele FN Motol, a za CEFC již zmíněný Tvrdík a Šťastný.
Kritici čínské medicíny v čele s Českou lékařskou komorou ale opakovaně upozorňují nejen na fakt, že tento způsob léčby není ověřený, ale také poukazují na spojování zdravotnictví s česko-čínskou politikou.
Ostatně na rozšiřování čínských zájmů v české politice a ekonomice opakovaně upozorňuje ve svých zprávách BIS.
Eliška Hradilková Bártová pro Ústav nezávislé žurnalistiky
Kurzy
Finance
Kurzovní lístek: 21.11.2024 Exchange s.r.o.
EUR | 25,200 | 25,320 |
USD | 24,020 | 24,200 |