Klíčová dohoda Američanů s EU Čechy nebere. Nezájem dokonce roste
8. 10. 2015 – 19:59 | Zpravodajství | art

Přestože rozjednaná evropsko-americká dohoda o volném obchodu bude mít pro Evropskou unii a s ní i Česko historický význam, česká veřejnost o ní neví a vědět ani nechce, nezájem v průběhu měsíců dokonce stoupá. Vůbec o ní neslyšelo 61 procent Čechů, další ji sice zaznamenali, nevědí ale, o co jde. Smlouva by přitom podle jejích odpůrců mohla uvrhnout Evropu do amerického područí, optimistické hlasy zase upozorňují na ekonomické výhody.
O Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP) jednají zástupci Evropské komise s americkou stranou od loňského roku. Smlouva by měla odstranit zbývající překážky v obchodování mezi EU a USA a vytvořit největší zónu volného obchodu na světě.
Její zastánci tvrdí, že oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu. Některé země EU ale mají proti dohodě námitky a bojuje proti ní i řada aktivistů. Podle nich TTIP omezí demokratická práva Evropanů a koncerny budou mít ještě větší vliv na vznik zákonů.
Z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) vyplynulo, že zájem o informace ohledně této smlouvy projevuje jen 18 procent dotázaných, zatímco 79 procent lidí se o ni nezajímá.
"V porovnání s červnovým průzkumem se poměrně zřetelně zintenzivnil deklarovaný nezájem o informace týkající se smlouvy TTIP, když podíl odpovědí 'rozhodně se nezajímá' vzrostl o osm procentních bodů, primárně na úkor podílu odpovědí 'spíše se nezajímá'," uvedlo CVVM.
Větší povědomí o TTIP mají lidé s větším zájmem o politiku a politickou angažovanost, muži a lidé ve věku 45 až 59 let. Lépe informováni jsou i lidé s vyšším vzděláním, lepší životní úrovní a pravicově orientovaní.
CVVM provedlo průzkum v první polovině září mezi tisícovkou lidí starších 15 let.