V Evropě se demonstrovalo proti obchodní dohodě mezi EU a USA

- Aktuality autor: pal

Tisíce lidí napříč Evropskou unií v sobotu demonstrovaly proti plánované obchodní dohodě mezi EU a Spojenými státy, známé jako Transatlantické obchodní a investiční partnerství (TTIP). Nejpočetnější demonstrace byly v Německu, kde bylo svoláno až 200 protestních akcí. V Praze se demonstrace proti TTIP zúčastnilo asi 400 lidí.

Největší protesty proti TTIP byly v Německu

Největší protesty proti TTIP byly v Německu,zdroj: Profimedia.cz

Kritici namítají, že dohoda výrazným způsobem zasáhne do práv evropských spotřebitelů. "Je tady dost velké riziko, že TTIP omezí naše demokratická práva. V budoucnu tak budou mít koncerny ještě větší vliv na vznik zákonů," řekl Thilo Bode z německé neziskové organizace Foodwatch, která se zaměřuje na potravinářský průmysl.

Protesty byly svolány ve 45 zemích Česko nevyjímaje. V Praze se v sobotu sešlo asi 400 demonstrantů, o něco méně aktivistů protestovalo v sousedním Polsku. Největší protesty proti TTIP zažilo Německo. Třeba ve Stuttgartu policie napočítala asi tisíc demonstrantů.

Nové kolo jednání o TTIP začne už v pondělí. Výsledná smlouva by měla odstranit obchodní bariéry mezi EU a Spojenými státy. Zároveň by tak měla vzniknout jedna z největších obchodních zón na světě. Zastánci dohody tvrdí, že to oběma stranám přinese zrychlení hospodářského růstu.

Tagy: Evropská unie Spojené státy americké dohoda TTIP

Zdroje: ČTK